logo

‘6 madenci cenazesi için müracaat olmadı’

Bakan Taner Yıldız, 6 işçinin cenazesi için kendilerine bir başvuru olmadığını söyledi ve madenci yakınlarına müracaat çağrısı yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’daki maden faciasına ilişkin son yaptığı açıklamada ölü sayısının 283’e yükseldiğini söyledi.

Saat 20.10 sıralarında kameralar karşısına geçen Yıldız, Madenden çıkarılan 6 işçinin cenazesinin alınmadığını ifade etti.

Yıldız, “Buradan basın mensupları aracılığıyla bir çağrımız olacak. 6 işçi kardeşimizin ailelerine teslimiyle ilgili bir müracaat olmadı. Ailelerinin müraacatını bekliyoruz” dedi.

Bakan Yıldız’ın son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamadan satır başları şöyle:

“Bundan sonra bir miktar daha devam eder diye düşünüyoruz, maden ocağındanki çalışmalar bunu gösteriyor. Maden içerisinin normalleşmesiyle alakalı bu gecenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu geceki çalışmaların vardiyayla beraber önemli olduğu kanaatindeyiz.

Buradan basın mensupları aracılığıyla bir çağrımız olacak. 6 işçi kardeşimizin ailelerine teslimiyle ilgili bir müracaat olmadı. Ailelerinin müraacatını bekliyoruz. Kimlik tanımlamayla alakalı olarak, AFAD merkezinin yanına bir birim kuruyoruz. Orada bir kimlik tanıma işlemi yapılacak.

Ailelerden işçi yakınlarını kaybedenlerin buraya müracaat etmelerinde büyük fayda var. Şu anda bu işlem başlamış durumda. Bir an önce yakınlarını kendilerine teslim etmeyi önemli buluyoruz. Bazı televizyonlarda ben arıyorum diyenlerin bize müracaat etmediklerini gördük. Şu anda bu işin teleşından yapılmamış olabilir. Bu duyuruyu buradan yapıyoruz.

O yüzden hızlıca müracaatlarını bekliyoruz. Sabaha kadar da aynı şekilde işçi kardeşlerimizin cenazeleri yakınlarına teslim edilecektir. Yine söylüyorum, eksik kusur varsa kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. İdari olarak da adli olarak da soruşturma başlamıştır. O yüzden bütün vatandaşlarımızın müsterih olmalarını istiyorum.

İnşallah sonuna gelmişizdir. Bu gece yapacağımız çalışmalar çok önemli. Bundan sonraki kısımda teknik incelemeler yapılacaktır ama şu anda düşündüğümüz tek şey işçi kardeşlerimizin oradan çıkartılmalarıdır. Şu anda hastanede 3 hastamız kaldı ve hayati tehlikeleri bulunmamaktadır.

Biz bugün onların normalde işçi kardeşlerimizin yakınlarının cenazeleri alacaklarını düşünmüştük. ama şu saate kadar bu manada bir müracaat olmadı. O ailelerimiz de sıkıntılı bir şekilde bekliyorlardır. Müracaatlarını yapacaklar ve bir işlemden sonra cenazeleri kendilerini teslim etmiş olacağız.

Şu ana kadar verdiğimiz tüm rakamlar teyit edilmiş rakamlardır. Teyit edilmemiş hiçbir rakamı paylaşmayacağız. 450 metre aşağıda çalışıyoruz. Farklı engeller çıkabiliyor. Bu gece yapacağımız çalışmalar önemli.

Çok fazla haberi yapılmadı ama yaptığmız denetimler sonucu şu ana kadar 114 tane kömür ocağı kapatıldı. Bundan basının da bilgisi yok. Şartları uygun olmadığı için kapatıldı. Haber niteliği olmayabilir ama bizim için son derece önemli. İşçi kardeşlerimizin sağlığının işletmelerden önemli olduğunun farkındayız.”

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.