logo

4 eski bakan için kritik gün!

Yolsuzluk soruşturmasında adları bakanlarla ilgili son sözü Meclis söyleyecek. Meclis Genel Kurulu’nda 4 eski bakan için “Yüce Divan” oylaması bugün yapılacak.

4 eski bakan-güler-bağış-çağlayan-bayraktarMeclis Genel Kurulu, 4 eski bakanla ilgili kararını bugün verecek.

Soruşturma Komisyonu’nun; Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler’le ilgili “Yüce Divan’a göndermeye gerek yok” kararının ardından, gözler Meclis Genel Kurulu’na çevrilmişti.

17 Aralık soruşturmasında adları geçen bakanların Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin oylama bugün yapılacak.

“Yüce Divan” kararı çıkması için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor.

AK PARTİ 53 FİRE VERECEK Mİ?

Bu durumun iktidar partisinin 53 fire vermesi halinde gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Meclis Genel Kurulu görüşmelerinde, komisyona, şahısları adına altı milletvekiline ve o sırada görevde bulunsun veya bulunmasın hakkında soruşturma açılması istenen bakana söz verilecek. Bakanlar için süre sınırlaması olmayacak.

Ancak daha önceki Soruşturma Komisyonu raporlarını inceleyen AK Parti kurmayları, geçmişte Yüce Divan’a gönderilmeme kararı alınan bakanların tamamın sınırsız konuşma hakları olmasına karşın bu haklarını kullanmadıklarını tespit etti. Bu yüzden 4 eski bakanın konuşma yapmaması ya da konuşma yapmak isteyen olursa 10 dakika ile sınırlı bir konuşma gerçekleştirmesi planlanıyor.

CHP-MHP-BDP YÜCE DİVAN ÖNERGESİ VERECEK

Muhalefet, “Bakanlar Yüce Divan’a gönderilsin” şeklinde önerge verecek. Bu durumda Genel Kurul, “Yüce Divan” oylamasına sahne olacak. Muhalefetin önergeleri üzerinde ayrıca konuşma olmayacak.  4 eski bakan için ayrı ayrı gizli oylamaya geçilecek.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.