logo

‘Yeryüzü Sofrası’na polis engeli

‘Antikapitalist Müslümanlar’ın sosyal medyadan yaptığı çağrı ile Taksim, Tünel Meydanı’nında bir araya gelen vatandaşlar İstiklal Caddesi üzerinde sofra kurmak isteyince polis izin vermedi.

Her yıl Antikapitalist Müslümanlar’ın çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce vatandaş bu sene de İstiklal Caddesi’nde ‘Yeryüzü Sofrası’ kurmak istedi.

Polis yaklaşık bin kişilik gruba izin vermeyince arbede yaşandı.

Yaşanan arbedenin ardından polis grubu tünel meydanına iterek uzaklaştırdı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri altında Tünel Meydanı’nda yere sofra kuran eylemciler iftar saatini beklemeye başladı.

Ezanın okunmasıyla ilk iftar gruptakilerin evinden getirdiği ve satın aldıkları yiyecekler ile yapıldı.

İftar yapan grubun yanında bekleyen polis ekipleri de gruba arkasını dönerek su ile orucunu açtı.

İftarını burada açmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Melek Bilgili, “Polisin engellemelerine rağmen zar zor soframızı kurduk. Bu fakir sofrası, halkın sofrası. Biz burada soframızı kuracağımızı söylediğimizde bir polis restoranı gösterdi. Orada iftarınızı açın dedi. Biz zaten zengin sofralarında restoranlarda iftarımızı açmak istemediğimiz için buradayız. Herkes azığını getirdi. Ekmeği, zeytini, peyniri ile fakir sofrasında orucumuzu açıyoruz. Yeryüzü sofrasının anlamı bu” dedi.

Hüseyin Gündüz ise, “Dünyanın en güzel anlarından birini yaşıyorum. Barışın, kardeşliğin dostluğun hakim olduğu bir an bu. İnşallah bu bütün dünyaya yayılır” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
644 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.