logo

Yemen Başbakanı Basendva istifa etti

Günlerdir çatışmaların devam ettiği Yemen’de Başbakan Basendva, görevinden istifa etti.

Yemen Başbakanı Muhammed Salim Basendva, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Basendva’nın istifasından hemen önce Yemen’deki Husi Ensarullah Hareketi gruplarının, başkent Sana’daki stratejik öneme sahip bazı askeri noktaları ele geçirdiği bildirilmişti. İstifanın bu durumla bir alakası olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Yemen Başbakanı Basendva, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Adurrabu Mansur Hadi ile Husi Ensarullah Hareketi arasında “anlaşmada başarılı olmalarına fırsat vermek amacıyla” görevinden istifa ettiğini belirtti.

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Hadi’yi “yönetimi tekeline almakla” da suçlayan Basendva, “BM ve Körfez İşbirliği Konseyi’nin girişimiyle geçen yıl martta başlayan ulusal diyalog görüşmelerine göre, cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında ortak bir yönetim olacaktı. Ancak kısa süre sonra Hadi tek başına yönetimi elinde tuttu” ifadelerini kullandı.

Basendva, Yemen’in askeri durumundan ve dış ilişkiler konusunda kendisi ve hükümetin haberdar edilmediğini de iddia etti.

İstikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de bir süredir çeşitli bölgelerde ordu birlikleriyle çatışan silahlı Husi gruplar, dünden bu yana başkent Sana’da aralarında devlet televizyonu ve askeri noktaların bulunduğu bazı stratejik yerleri ele geçirmişti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
686 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.