logo

‘Uykusuz bir şekilde bekledik’

IŞİD tarafından alıkonulan 32 Türk TIR şoförününün serbest bırakılmasının ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Dün geceyi uykusuz bir şekilde, hayırlı bir haber almak için bekledik” dedi.

Musul’da IŞİD tarafından alıkonulan 32 TIR şoförü serbest bırakıldı. Konuyla ilgili açıklamayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı.

Davutoğlu, bakanlıkta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak’la iç içe geçmiş toplumsal ve ekonomik ilişkilere sahip bir ülke olarak Irak’ın her yerinde vatandaşları bulunan bir ülke olduğunu söyledi.

Bakan Davutoğlu, alıkonuldukları günden bu yana 32 TIR şoförü ve 49 başkonsolosluk görevlisiyle ilgili çalışmaları bütün kurumlarla gece-gündüz sürdürdüklerini, sürdürmeye de devam ettiklerini belirtti.

“Dün akşam itibarıyla özellikle MİT Müsteşarımızın yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde olumlu bazı gelişmelerin ilk haberlerini almıştık” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Her zaman bizim için vazgeçilmez bir ilke var, hepiniz bunu takip ediyorsunuz; Vatandaşlarımız güvenli bir alana gelmedikçe ve bizzat ben onların sesini duymadıkça açıklama yapmıyoruz. Dolayısıyla 23 gündür gece-gündüz takiplerimiz sonucunda, tüm çalışmalar sonucunda bugün memnuniyetle ifade ediyorum ki 32 şoförümüz bundan 15-20 dakika önce Başkonsolosumuz tarafından teslim alındı ve Başkonsolosumuz şuanda şoförlerimizle birlikte Erbil’e doğru hareket halinde.”

Davutoğlu, Irak’taki Türk vatandaşlarıyla ilgili gelişmeler dolayısıyla, bugünkü kriz masası bilgilendirmesini bizzat kendisinin yapma ihtiyacı hissettiğini dile getirdi.

Dün iftarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptıkları bilgilendirme toplantısı esnasında Türk şoförlerin serbest bırakılmasıyla ilgili bilginin kendilerine intikal ettiğini açıklayan Davutoğlu, “Dün geceyi, tabir caizse, bütün ilgili arkadaşlarım ve ben uykusuz bir şekilde, hayırlı bir haber almak için bekledik” dedi.

Öğleye doğru net bilgilerin ulaşmaya başladığını belirten Davutoğlu, “Ancak bu net bilgiler ve varılan mutabakatla ilgili olarak atılan adımlar konusunda tabi ki bizzat vatandaşlarımla görüşmeden bir bilgilendirme doğru olmayacaktı” ifadesini kullandı.

Bakan Davutoğlu, emeği geçen bütün kurumlara, devlet yetkililerine ve serbest bırakılan şoförlerin Türkiye’ye getirilmesi için bir uçağı devreye sokan THY’ye teşekkür etti.

Davutoğlu, Türk Hava Yolları’na ait bir uçağın Atatürk Havalimanı’ndan havalandığını belirterek, “İnşallah saat 5 civarında Erbil’e inecek. O vakte kadar da vatandaşlarımız Başkonsolusumuz tarafından misafir edilecekler ve ihtiyaçları karşılanacak. Akşam itibariyle Ankara’ya intikal edecekler. Daha sonra her bir vatandaşımız bulunduğu illere gönderilecekler” şeklinde konuştu.

“Ben her şeyden önce vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sabırla, ülkemize, hükümetimize, devletimize duydukları güven dolayısıyla” diye konuşan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Müslüm Görmez Bey ile biraz önce telefonda görüştüm. ‘Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Bütün milletimizin ve hükümetimizin her an arkamızda olduğunu hissettik’ dedi. Bizim için en büyük ödül budur. Geçen hafta da biliyorsunuz Memet Kılıç’ı çok zor şartlarda Ukrayna’dan almıştık. O da aynı hislerle ülkemize dönmüştü. İnşallah geride kalan 49 vatandaşımızı da en kısa zamanda ülkemize getirmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah bu da gerçekleşir.”

Davutoğlu, “Her şeyden önce kamuoyumuza da bu konudaki duyarlı tutumu dolayısıyla teşekkürü bir borç biliyorum” diyerek, “Ancak şunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hiçbir şey bir vatandaşımızın canından, bir vatandaşımızın tek bir saç kılından daha kıymetli değildir” dedi.

Daha önce de zor şartlarda bulunan pek çok vatandaşı kurtarma imkanı bulduklarını hatırlatan Davutoğlu, “Bütün bu çalışmalarda hep zihnimizde, gönlümüzde o ülkelerine döndükleri anda vatandaşlarımızın seslerini duymak vardı. 23 gündür de gece ve gündüz tek ümidimiz, tek beklentimiz vatandaşlarımızın salimen ülkelerine dönmeleri, ailelerine kavuşmaları ve seslerini telefonda bizzat duymamızdır. Başka hiçbir şey yok. Hiçbir hesap bunun ötesinde ve önünde değildir. Bunun herkes tarafından bilinmesi icap eder.”

Türkiye’nin güçlü gelenekleri olan bir devlet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Hükümetimiz vatandaşları için ne tür fedakarlıklar yapılabileceğini bütün dünyaya gösteren bir tutumu hep benimseyegelmiştir. O bakımdan kamuoyumuza bir kez daha bu süreç içinde gösterilen duyarlılık dolayısıyla teşekkür ediyorum. Bundan sonra da önümüzdeki dönemde de bu kritik süreç devam ettiği için, şoförlerimizin kurtarılmış olmasından, ülkemize kavuşmuş olmasından büyük memnuniyet hissederken, ailelerine kavuşmalarını mübarek ramazan günü tebrik ederken, bir taraftan da dualarımızı ve emeklerimizi geride kalan vatandaşlarımız için devam ettireceğiz. İnşallah böyle güzel bir haberi de en kısa zamanda sizlerle paylaşmak imkanı olur.”

Davutoğlu, sözlerini “Ben tekrar bütün vatandaşlarımıza, şoförlerimize geçmiş olsun diyorum. Ailelerine geçmiş olsun diyorum. Allah bir daha onlara böyle bir ayrılık göstermesin. Bütün bu zor süreçlerde hükümetimize ve alanda çalışan birimlerimize güven duyan aziz milletimize de bir kez daha teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullanarak noktaladı.

KERRY İLE GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Ahmet Davutoğlu, ABD DIşişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüştü.

Kerry, şoförlerin serbest kalmasından ötürü Davutoğlu’nu tebrik etti. İki bakan görüşmede Irak’taki gelişmeleri değerlendirdi.

Davutoğlu ardından Başbakanlık Resmi Konutu’nda düzenlenen zirveye katıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
518 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.