logo

Ünlü cerrah Bingür Sönmez’e silahlı saldırı

Ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Kars Sarıkamış’ta silahlı saldırıya uğradı. Kolundan ve bacağından yaralanan Sönmez’in hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen saldırıyla bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Prof. Dr. Bingür Sönmez

“Sarıkamış Şehitlerini Anma ve Top Yolu Yürüyüşü”ne katılmak üzere ilçede bulunan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı ve Kalp-Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Gaziler Meydanı’nda gezdiği esnada silahlı saldırıya uğradı.

İki kişi oldukları belirtilen saldırganlar yolda yürüyen 62 yaşındaki Prof. Dr. Bingür Sönmez’e arkasından “Bingür” diye bağırdı.

Sesin geldiği tarafa dönen Sönmez’e peş peşe ateş eden saldırganlar kaçtı.

AMELİYATA ALINDI
Kolundan ve bacağından yaralanan Sönmez, ambulansla getirildiği Kars Kafkas Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alındı. Sönmez’in hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI GÖZALTINDA
Bu arada silahlı saldırıyla bağlantısı olduğu iddiasıyla Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen gözaltına alındı.

Özbilen’in, ifadesi alınmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

KARS VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA
Kars Valisi Günay Özdemir, Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy da hastaneye gelerek Sönmez’in sağlık durumu hakkında doktorlardan bilgi aldı.

Vali Özdemir, burada yaptığı açıklamada, Sönmez’in genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin, “Saldırıyı Sarıkamış eski Belediyi Başkanı İlhan Özbilen’in yaptığı şeklinde bilgi var, neler söyleyeceksiniz?” sorusuna Özdemir, “Şu andaki bilgiler böyle. Eski belediye başkanının yaptığı yönünde ve ifadesi alınıyor. Şu anda silah ve silahı kullanan kişi elimizde. Herhangi bir sıkıntı yok” yanıtını verdi.

‘ŞUURU AÇIK, HERHANGİ BİR TEHLİKE YOK’
Uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in, şuurunun açık olduğu, sol kolunun uyluk iç yüzeyinde ve sol kol iç yüzeyde hasar oluştuğu belirtildi.

Kars Kafkas Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ameliyata alınan Sönmez’in sağlık durumuyla ilgili doktorlardan bilgi alan Vali Günay Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Sönmez’e “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Sönmez’in hayati tehlikesinin bulunmadığını vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu:

“Allah’a şükür sağlığı yerinde, herhangi bir hayati tehlikesi yok. Bu şekilde atlatmasından dolayı şükrediyoruz. Ciddi bir problem olmadan atlatması bizi bir noktada sevindirdi. Zanlı şu anda gözetim altında ve ifadesi alınıyor. Zanlı ise Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen. Biz burada bütün tetkikleri yaptık. Ne tür tedbir alınacaksa her türlü tedbiri aldık. Şu anda burada yapacağımız bütün işlemleri yaptık. Kendisinin İstanbul’daki hastaneye gitmesi konusunda talepleri oldu. Biz de İstanbul’a gitmesi konusunda kendilerine yardımcı oluyoruz.”

BAŞHEKİM: HOCAMIZI ALLAH KORUMUŞ
Hastane başhekimi Yrd. Doç. Dr. Miktat Kaya ise Sönmez’in şuurunun açık olduğunu, kolunda damar ve sinir yaralanması olmadığını bildirerek, şunları kaydetti:

“Hocamızın şuuru açık herhangi bir tehlike yok. Geldiğinde sol kol uyluk iç yüzde ve sol kol ön iç yüzde ateşli silah yaralamasına bağlı hasar vardı. Gerekli müdahaleyi yaptık. Yanında profesör arkadaşlarıyla gelen hocamız, kendi hastanesine gitmesi konusunda talepte bulundu. Hastanemizin bu konuda herhangi bir eksikliği yok. Saat 16.00 gibi ambulans uçak bekliyoruz, hocamızı göndereceğiz. Şu anda odasında istirahat ediyor. Hocamız bundan sonra da cerrahisine devam edecektir. Hocamızı Allah korumuş.”

Prof. Dr. Bingür Sönmez

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
522 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.