logo

Üniversiteyi basan IŞİD’in elinde rehineler var

Irak’ta Enbar Üniversitesi’ne saldıran IŞİD militanları, güvenlik görevlilerini öldürerek çok sayıda kişiyi rehin aldı.

 Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Enbar Üniversitesi’ne saldırarak, güvenlik görevlilerini öldürdüğü ve aralarında öğretim üyeleriyle öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin aldığı bildirildi.

Enbar Emniyet Müdürü İsmail el-Mihlavi, Enbar Üniversitesi yakınlarında bulunan köprüyü havaya uçuran IŞİD militanlarının güvenlik görevlilerini öldürerek üniversiteyi işgal ettiğini belirtti.

Mihlavi, militanların, aralarında öğretim görevlileri ve öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin aldığını söyledi.

Üniversiteden patlama seslerinin geldiğini ifade eden Mihlavi, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiğini dile getirdi.

Mihlavi, üniversiteyi ablukaya alan güvenlik güçlerinin operasyon başlattığını kaydetti.

MALİKİ’DEN SİLAHLANDIRMA EMRİ
Öte yandan, IŞİD’in üniversiteye saldırı haberi öncesi, ajanslara, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin Enbar bölgesinde bulunan aşiretlerin silahlandırılması için talimat verdiği bilgisi düştü.

Maliki’nin talimatına ilişkin açıklamayı, Kanun Devleti Listesi milletvekili Abbas Beyati yaptı. Beyati, bölgede etkin ve pasif çok sayıda IŞİD hücresinin bulunduğunu ifade ederek, “Ordunun safında savaşan kabilelere askeri lojistik destek verilmesi de önemli” dedi.

Maliki, daha önce de Enbar bölgesinde IŞİD’e karşı cihat ilan etmişti.

Ordu, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü unsurlarının bulunduğunu gerekçe göstererek, geçen aralık ayından bu yana ülkenin batısındaki Enbar bölgesinde geniş çaplı operasyonlar yürütüyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.