logo

11 Haziran 2019

Uğur Dündar ne yapsaydı?


Akif Beki
a.beki@gmail.com

Hem adını Binali Yıldırım önerdi, hem de Yıldırım cephesi daha adı önerilir önerilmez tefe koymaya başladı. 28 Şubat’ın baş medya aktörü mü demediler, Müslümanlara yıllarca kin kustuğunu mu söylemediler. ‘Namaz kılan ögrencileri terörist gibi gösterdi’ diyerek ‘irticayla mücadele’ geçmişini mi hatırlatmadılar…

Dindarları hedef alan yayınlarla sembolleştiğinden girdiler, başörtüsü ve İmam Hatip düşmanlığı denince akla gelen ilk kişi olduğundan çıktılar.

Muhafazakar kesimlerde ne kadar olumsuz, hayırla anılmayan hatırası varsa hepsini canlandırarak kötülemeye soyundular.

Geçen sene Saadet Partisi’nin Erbakan Ödülleri törenine katıldığında da aynı repertuvarı çalmış, demediklerini bırakmamışlardı.

O sıra “İşkencecinize aşık olmuşsunuz haberiniz yok” yazıları yayınlayan gazete, baktım dün “Uğur Dündar’ı susturan bize neler yapmaz” yaygaraları satıyordu.

Teklifi abul etse bir kabahat, moderatörlükten çekilse ayrı bir kabahat. Güya CHP baskısıyla çekilmiş, Binali Yıldırım onu isterken rakibine yarar diye Ekrem İmamoğlu istememiş yani…

Bu iddiayı ortaya atanlar sanki Dündar’ı moderatör olarak görmeye can atıyormuş, tercihinden dolayı adayları Yıldırım’ı çok kutlamış ve öneriyi canla başla desteklemişler.

Dündar’ı ilk andan itibaren hedefe koyan, geçmişi kurcalayarak AK Parti nezdinde mesleki sicilini ve imajını bozuk gösteren, sabıka kaydını tarayıp neden tarafsız olamayacağını ispata yeltenen onlar değil de sanki CHP ve İYİ partili İmamoğlu taraftarlarıydı.

Üstelik sırf davet etti, bir ödül verdirdi diye Saadet’i savrulmakla suçlayıp başının etini yiyenler, Dündar’ı seçtiği için Yıldırım’a tek laf da etmediler.

Hem ayrı telden çaldılar, karşılarmış gibi göründüler hem de moderatör olmasına aslında karşı çıkmadılar, içten içe sevindiler. Öyle olmasa, moderatörlükten çekilmesine üzülmez, oyuncakları ellerinden alınmış da çok bozulmuşlar gibi tepki vermezlerdi.

Siz olsanız, ne iş diye işkillenmez miydiniz?

Şöyle şüphelenmez miydiniz: Yoksa beni komplekse sokup tarafsız görünebilmek için İmamoğlu’na gereksiz müdahale ettirmeye mi oynuyorlar. Ve, muhafazakarlara antipatik gelen gölgemi üzerine düşürerek İmamoğlu’nu yıpratmaya…Hem de hakemin haksızlıklarına uğrayan mağdur ve deplasmandaki taraf havasına büründürüp Yıldırım’a avantaj ve sempati kazandırmaya mı!…

AK Parti kampanyasının, bugüne kadarki en başarılı ve zekice hamlesiydi. Az çok çalışacak, işe yarayacaktı bana sorarsanız.

Fakat bu ikili oyunu acemice belli ederek Dündar’ın, üstünden yapılan hesabı görmesini de yine kendileri sağladı, başkası değil.

Ne yapsa yaranamayacaktı. Dündar da egosuna yenilmedi, adını korumak ve seçim manipülasyonlarına alet olmamak için rasyonel bir kararla çekildi.

Şimdi FOX TV’nin popüler yüzü İsmail Küçükkaya’da mutabık kalındı. Muhtemelen onun adından da aynı etkiyi elde etmeyi deneyecekler. Fakat nafile…

Sinekten yağ, tekeden süt çıkarabilirsiniz ama Ķüçükkaya’dan, her seçim ekrana aldığı ve iyi ağırladığı Yıldırım’ı ‘mağdur ediyor, ideolojik garezi var’ imajı çıkaramazsınız.

Her iki adayın da kendilerini tam ifade edebildiği adil bir karşılaşma olsun.

Şartları eşitleyen kurallar uzerinde anlaşmış zaten partiler. Bu saatten sonra, basķı altına almak ve güveni sarsmak yerine moderatörü rahat bırakmak en sağlıklısı.

Bir haftası var, bırakın pazara kadar sakin kafayla dersini çalışsın. Biz de doğru hazırlanılmış sıkı bir yayın izleyelim.

(KARAR)

Etiketler:
Share
154 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Adalet tek boyutlu değildir

  20 Eylül 2019 YAZARLAR

  Adalet deyince bizde kısaca her hak sahibine hakkını eksiksiz verme anlaşılır demiştik. Bizdeki kullanılışı hem adaleti hem de kıst’ı anlatır. Çünkü adalet, hukuku herkese eşit uygulama, kıst ise herkese hakkı olanı vermedir. Paylar her zaman eşit olmayabilir. Bu sebeple mesela miras eşit taksim edilmez ama ‘kıst’ anlamında adildir. Adalet üzerine konuşanlar onun farklı açılardan çeşitlerinden söz ederler: Yönetimde adalet, yargıda adalet, siyasi adalet, misliyle mukabelede adalet, sosyal adalet ve ailede adalet gibi. Bunların her birinin açıl...
 • “Adam evli çoluklu çocuklu”

  20 Eylül 2019 YAZARLAR

  Tefrika roman: Bölüm 10 Olayları hatırlıyorsunuz. Balık beyinli değilsiniz ya! Babaannemin salonunda babaannemin ninesine ait olmadığın bildiğim, ama onun öyle olduğunu iddia ettiği devasa çerçeveleri duvara raptediyoruz. Biz dediğime bakmayın hayatımda ilk defa gördüğüm kot gömlekli genç bir adam elinde matkap bekliyor. (Hatırlamıyorsanız geçen Cuma’ya şöyle bir göz atmanızı tavsiye edeceğim.) Girişteki duvar ile devasa çerçeve birbiriyle buluşturulunca kot gömlekliyi matkabıyla birlikte girişte bıraktık . Biz babaannemle salona geçtik. ...
 • Katılım bankalarında büyük değişim

  20 Eylül 2019 YAZARLAR

  Dün sözünü ettiğim Tebliğ’de benim bildiğim ilk defa resmi olarak bu bankaların “faizsiz bankalar” olduğu şöyle kaydedilmiştir: Faizsiz bankacılık danışma komitesi MADDE 4 – (1) Bankalar, faaliyetlerinin faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uygunluğunu sağlamak amacıyla bünyesinde bir danışma komitesi tesis etmekle yükümlüdür. Danışma komitesi yönetim kuruluna bağlı olarak faaliyet gösterir. Bu madde yıllardır devam eden bir özlemi sona erdirmiştir. Evet bu bankaların bütün işleri “faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına” uygun ...
 • Oktar davası nereye gidiyor?

  20 Eylül 2019 YAZARLAR

  Adnan Oktar hakkında açılan davanın duruşmaları başladı.. İfadeler alınmaya devam ediliyor. Örgüt içinde yer alıp, daha sonra itirafçı olanların beyanlarına henüz başlanmadı.. Oktar, örgütün ikinci adamı Tarkan Yavaş ifadelerini verdiler. Örgütün içindeki üçüncü, dördüncü isimlerin ifadeleri ile duruşmalar devam ediyor.. Ama bakıyorum, toplumu en fazla rahatsız eden konular hakkında ne ciddi bir soru var.. Ne de sanıklardan bir açıklama.. Gizli saklı şu suçu işlemişler.. Gizli saklı bu suçu işlemişler.. Bunlar iddia e...