logo

Türkler kaçış yolu arıyor

Musul başta olmak üzere Irak’ta baş gösteren IŞİD kriz nedeniyle Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına ülkeyi terk edin çağrısı yaptı. Ancak, uçak seferlerinde yer bulmakta güçlük yaşanıyor.

IŞİD’in Musul’u ele geçirmesi ve başkent Bağdat’a doğru ilerlemesinin ardından, Irak’ta bulunan Türk vatandaşları ülkeyi terk etmeye çalışıyor.

İŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosluğu’ndaki görevliler ile Türk TIR şoförlerini kurtarmak için çalışmalar devam ederken, çeşitli sebeplerden dolayı ülkede bulunan Türk vatandaşları dönüş için uçak bileti bulmakta güçlük çekiyor.

Türk Hava Yolları (THY), olaylar nedeniyle Musul seferlerini 20 Haziran’a kadar iptal etti. THY ve Irak Havayolları’nın Bağdat’tan İstanbul’a yapılacak seferlerinde de yer bulunamıyor.

Yetkililer, 15 Haziran’a kadar uçaklarda tek bir koltuk yer bile kalmadığını vurguladı.

Öte yandan, Anka İnşaat’ın Irak’taki şantiyesinde görev yapan işçilerin THY’den kiralanan özel bir uçakla yarın Basra’dan İstanbul’a getirileceği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı da Irak’ta bulunan Türk vatandaşlarına bir çağrıda bulunmuş ve ülkeyi en kısa sürede terk etmelerini istemişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
680 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.