logo

”Türkiye’de AIDS vakaları arttı”

BM’nin AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS, son beş yılda her sene yaklaşık 1,9 milyon kişinin HIV virüsüne yakalandığını, Türkiye’de de vaka sayısında artış olduğunu açıkladı.

AIDS-ilaçBirleşmiş Milletler’in (BM) AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS’in son küresel raporunda, son yıllarda AIDS ile mücadelede özellikle de anneden bebeğe HIV virüsü geçişinin durdurulmasında önemli aşama kaydedilmesine rağmen, HIV vakalarında düşüşün durduğuna dikkat çekildi.

Rapora göre, son beş yılda her sene yaklaşık 1,9 milyon kişi HIV virüsüne yakalandı ve Türkiye’de de AIDS vakalarında artış gözlendi.

Geçen yıl Orta Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaklaşık 91 bin kişinin HIV virüsüne yakalandığı belirtilen raporda, HIV vakalarının yarısından fazlasının ABD’de, dörtte birinden fazlasının ise Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, İngiltere ve Kuzey İrlanda’da görüldüğü ifade edildi.

Doğu Avrupa ve Orta Asya’da 2010-2015 yılları arasında HIV vakalarında yüzde 57 artış yaşandığı kaydedilen raporda, bu iki bölgede her 10 vakadan 9’unun Rusya ve Ukrayna’da görüldüğü, HIV vakalarının yaklaşık yarısına ise madde bağımlıları arasında ortak uyuşturucu iğne kullanımının neden olduğu belirtildi.

Raporda, HIV vakalarında daha önce düzenli bir düşüşün gözlemlendiği Karayipler’de son beş yılda yüzde 9, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da ise yüzde 4 artış yaşandığı ifade edildi.

UNAIDS Genel Direktörü Michel Sidibe raporla ilgili açıklamasında, HIV virüsünün yeniden yayılmaya başlaması durumunda salgını kontrol etmenin imkânsız olacağı uyarısını yaptı.

Rapora göre, HIV virüsü baş gösterdiğinden bu yana  yaklaşık 78 milyon milyon kişi AIDS’e yakalanırken, 35 milyon kişi bu nedenle hayatını kaybetti.

Dünya genelinde ise yaklaşık 36,7 milyon kişi HIV virüsü taşıyor. Her yıl  yaklaşık 2 milyon kişi HIV virüsü kapıyor, 17 milyon kişi AIDS tedavisi görüyor, 1,1 milyon kişiyse AIDS nedeniyle hayatını kaybediyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
625 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.