logo

Türkiye Soma için seferber oldu

Soma’da yaşanan facia sonrası tüm Türkiye harekete geçti.
Soma’daki facia sonrası, bir çok kuruluş bölge insanlarının acılarını hafifletmek için kampanya başlattı.

Soma’da yaşanan facia sonrası tüm Türkiye harekete geçti.

Türkiye genelinde birçok banka, vakıf, üniversite ve sivil toplum kuruluşu soma için yardım kampanyaları başlattı.

Bazı bankalar, madende hayatını kaybeden işçilerin kredi borçlarını silme kararı aldı. Bazı bankalarsa bölgedeki vatandaşların borç ödeme şartlarına kolaylık getirecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralılar için kapsamlı bir yardım kampanyası başlattı.

Kampanya, TOBB’un 5 milyon liralık bağışıyla başladı. Kampanyaya TOBB’a bağlı 365 oda ve borsanın yanı sıra çok sayıda şirketin de destek vermesi bekleniyor.

İNTERNET VE DAKİKA YÜKLEMESİ
Soma’ya cep telefonu şirketleri de duyarsız kalmadı. Firmalar bölgedeki çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için dakika ve internet yüklemesi yaptı, bölgeye ek mobil istasyonları yönlendirdi.

Bir GSM operatörü de Soma’da borçtan dolayı kapanan hatları iletişime açtığını açıkladı.

EĞİTİM DESTEĞİ
Birçok üniversite hayatını kaybeden madencilerin aileleri için yardım kampanyası başlattı. Milli Eğitim Vakfı ise, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybedenlere çocukları aracılığıyla destek olacak.

Vakıf, madencilerin okul çağındaki çocuklarını, Türkiye’nin hangi bölgesini isterlerse yatılı okutacak ve tüm masraflarını karşılayacak.

Milli Eğitim Vakfı, üniversite öğrencilerine de burs verecek. Türkiye Barolar Birliği de Soma’da babalarını kaybeden çocukların eğitimi için kullanmak üzere bağış toplayacağını açıkladı.

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.