logo

Türk teknesine uyarı ateşi!

rus gemisi-Smetlivy-rusyaRus Interfax haber ajansı, Ege Denizi’nde bir Rus savaş gemisinin çarpışmamak için Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açtığını duyurdu. AFP de Rus Savunma Bakanlığı’ının Moskova’daki Türk askeri ateşesini bakanlığa çağıldığını belirtti. Ateşenin Rus Savunma Bakanlığı’na çağrıldığını Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları da Al Jazeera’ye doğruladı.

Bakanlık açıklamasında ‘Smetlivy’ adlı fırkateyninden çarpışmayı önlemek için uyarı ateşi açıldığı belirtilirken, “Yunan Limni Adası’nın 22 kilometre açıklarında bulunan Smetliv devriye gemisinin mürettebatı Türk balıkçı teknesinyşe çarpışmayı önledi” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Smetlivy mürettebatının Türk balıkçı teknesiyle defaatle iletişim kurma denemesine rağmen teknedekiler telsiz ve semafor sinyallerine yanıt vermedi.  Tekne 600 metre yakına ulaştığında hafif deniz harp silahlarıyla uyarı ateşi açıldı” denildi.  Rus bakanlık, Türk teknesinin fırkateyne 540 metre mesafedeyken yönünü değiştirip uzaklaştığını belirtti.

Etiketler: » » » » » » »
Share
258 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.