logo

TSK’dan kayıp astsubay açıklaması

Genelkurmay, Kilis’te kaçak geçişleri engellemek isterken sınırı geçtiği ve IŞİD’in elinde olduğu iddia edilen astsubayla ilgili açıklama yaptı.

genelkurmayGenelkurmay İletişim Başkanlığı, Kilis Öncü Hudut Karakolu komutanı Özgür Örs’ünIŞİD’in elinde olduğu yönündeki iddialara yanıt verdi.

NTV’nin sorularını yanıtlayan Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü’nün verdiği bilgiye göre, astsubay, 1 Ocak 2015’te, saat 22.00 sıralarında bir kaçakçılık ihbarını incelemek Suriye sınırına gitti ve kendisiyle irtibat kesildi.

Olayın hemen ardından başlatılan arama çalışmalarına rağmen kendisinden şu ana kadar haber alınamadı.
İddiaların aksine, astsubayın IŞİD’in elinde olduğuna dair bir bilgi bulunmadığını açıklayan Tuğgeneral Özkürkçü, astsubayın herhangi bir grubun elinde esir bulunduğunu da doğrulamadı.

Tuğgeneral Özkürkçü, MİT dahil tüm kurumların astsubayın bulunması için devrede olduğunu bildirirken, sınır ötesinde herhangi bir özel kuvvet operasyonunun yapılmadığını da kaydetti.

İLK İDDİA

Öncü Karakolu’na bağlı askeri hudut hattı kontrol faaliyeti esnasında sınırdaki mayınlı bölge çevresinde bir grup kaçakçıyı tespit etti.

Askeri birlik kaçakçıları takibe alırken, birliğin komutanı olarak görev yaptığı öğrenilen bir astsubay Özgür Örs, atıl durumdaki doğalgaz boru hattı vanası yakınlarında kaçakçı grubun peşinden sınırın Suriye tarafına geçti.

Sınır ötesine geçen astsubay geri dönmeyince, rehin tutulduğu anlaşıldı ve bölgede alarma geçildi.

Bugünkü Vatan gazetesinde de, Öncü Hudut Karakolu birliklerinin 15 gün önce IŞİD’e katılmak isteyen aralarında Türkiye vatandaşlarının da olduğu 50 kişiyi, geçen hafta da yine sınırı geçmek isteyen 20 kişiyi yakaladığı ve IŞİD’in, örgüte katılımları engellediği için astsubayı kaçırdığı ileri sürüldü.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.