logo

Tikrit’e büyük operasyon

Irak ordusu, IŞİD’in kontrolündeki Tikrit’i geri almak için harekete geçti. Ordu, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in memleketi olan Tikrit’e hava bombardımanı düzenledi. Kentteki IŞİD hedefleri, helikopterlerle vuruldu.

Irak ordusu, Irak Şam İslam Devleti örgütünün Bağdat’da doğru olan yürüyüşünü durdurmak için büyük bir operasyon düzenliyor.

Irak ordusuna mensup binlerce asker, IŞİD’in kontrolünde bulunan, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in memleketi Tikrit’i geri almak için kente hava saldırısı düzenledi.

Iraklı askerler kenti kuşatırken, savaş helikopterleri IŞİD’in kenttteki hedeflerini vuruyor. Iraklı yetkililer, IŞİD’in kentte büyük katliamlar yaptığından da endişe ediyor.

Irak’ın kuzeyindeki Salahaddin ilinin valisi Ahmed Abdullah el-Cuburi ise, Tikrit kentinin Irak Şam İslam Devleti öncülüğündeki silahlı gruplardan geri alındığını iddia etti.

Vali Cuburi, “Havadan desteklenen Irak ordusu dört koldan saldırarak Tikrit’i IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplardan geri aldı. Şu anda kentin merkezinden özel birlikler konuşlanmış durumda” dedi.

Irak’ın yarı resmi televizyon kanalı El-Irakiyye’de, Irak ordu birlikleri ile silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 60 silahlı kişinin hayatını kaybettiği ve ordu birliklerinin valilik binasını ele geçirdiği belirtildi.

Görgü tanıkları, ordu birlikleri ile silahlı gruplar arasında çıkan çatışmaların kuzey cephesinde yoğunlaştığını ifade etti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerini kontrolü altına almıştı.

Bölgedeki Enbar’ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçeleri de IŞİD’in eline geçmişti.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
629 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.