logo

”Tehcir muhteşem bir karardı”

bahçeliPartisinin Meclis grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alman Parlamentosu’nun 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine tepki gösterdi. “Sözde soykırım iddiası hayâsız bir karalama ve çarpıtmadır. Ermenilerin yerini değiştirmek devleti koruma amaçlıdır, sonuna kadar da haklıdır. Yer değiştirme esnasında 1,5 milyon Ermeni ölmemiştir. Tehcir, Türk vatanının yüzyılını kurtaran muhteşem bir siyasi karardır. Yerindedir, bugün olsa yine kaçınılmazdır” diyen Bahçeli, “Dönemin İttihatçı kadroları milli bir şuurla vazifelerini yapmışlardır. Biz onlardan razıyız, inanıyorum ki Rabbim de razıdır” ifadelerini kullandı.

‘Kan lafını bir daha ağzınıza almayın’

Bahçeli, Alman Parlamentosu’ndaki oylamada ‘evet’ oyu kullanan Türkiye kökenli milletvekillerine de tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kanları laboratuvarda test edilmeli” sözlerini hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Erdoğan son derece haklı olarak ‘Ne Türkü be! Bunların kanının laboratuvar testinden geçmesi lazım’ demiştir. Biz söylesek ne ırkçılığımız kalmış, ne de kafatasçılığımız bırakılmıştı. İş kan testine gelse, kimse bundan kurtulamaz. Bir zamanlar sözde soykırıma sahip çıkan eski ve sabıkalı âkilin kan kaydına dikkat edilecek midir? Gelin kan lafını bir daha ağzınıza almayın. Kansızların kanı olmaz, kanı bozuklardan temiz kan akmaz.”

‘Bu nasıl devlet yönetimi?’

Bahçeli, dün İstanbul Vezneciler’de düzenlenen bombalı saldırı üzerinden de hükümeti eleştirdi:

“İnsanlıkla en ufak bağı bile olmayan caniler Ramazan’da bile boş durmadılar. Çünkü bunlar din inanç bilmez. İstanbul’da patlayan bombalar, Türkiye’nin tamamını hedef almıştır. Şehit olan 11 evladımız, hepimizi yakıp yıkmıştır. Şablon ifadeler, klasik diklenmeler, bildik meydan okumalar hükmünü hepten kaybetmiştir. Bombalı araç Vezneciler’e kadar getiriliyor, kimsenin haberi olmuyor. Bu nasıl devlet yönetimidir?”

Sayın Cumhurbaşkanı ‘İlk insanla başlayan bu mücadele kıyamete kadar sürecek’ diyor. Hangi ilk insanın mağarasında bomba patlamıştır? Bu mücadele kıyamete kadar sürecekse, bitirdik demenin ne âlemi vardır? ”

Bahçeli, 2 Haziran’da “Anayasa ne söylerse söylesin, Cumhurbaşkanımızın fiili olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Anayasa, darbe anayasasıdır. Fiili durumla Anayasanın şu anda birbiriyle uyumlu hale getirilmesi gerekir” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ı eleştirdi:

“Hükümet, partili cumhurbaşkanlığı niyetiyle gözünü karartmıştır. Başbakanlık koltuğunda oturan Sayın Yıldırım, ‘Anayasa ne söylerse söylesin, Cumhurbaşkanının fiili olarak sorumluluğu doğmuştur’ demiştir. Bu sözler kanunsuzluğun belgesidir. Erdoğan bin dediğinde binenler, in dediğinde nereye saklanacaklar? Hukuk yoksa, Anayasa askıdaysa terörle hangi yöntemlerle mücadele edilecek?”

‘Emperyalist bir komplo’

Bahçeli, Türkiye üzerine uluslararası oyunlar oynandığını ifade ederek AK Parti’nin dış politikasını eleştirdi:

“Büyük Ortadoğu Projesi’nin ana menüsünde Türkiye vardır. YPG’nin omurgasını teşkil ettiği SDG’nin Membiç’i IŞİD’den temizlemek için başlattığı operasyon, emperyalist bir komplodur. Dışişleri Bakanı, ‘Operasyon bittikten sonra Fırat’ın batısında bir tane YPG’li istemiyoruz’ diyerek, Türkiye’nin tüm kırmızı çizgilerinin ihlâl edildiğini ilk ağızdan itiraf etmiştir.”

‘Tüm olumsuzluklar Davutoğlu’na yüklendi’

“IŞİD, YPG’nin ikizi, PYD ve PKK’nın diğer yüzüdür. Çevremizde oynanan oyunlar görülmeli, topyekûn hareket edilmelidir. AKP’nin dış politikasında kırılmadık, dökülmedik hiçbir şey kalmamıştır. İsrail, Rusya ve Mısır’la ilişkileri tamir arayışları, AKP’nin söylediği tüm sözleri yuttuğunu kanıtlamaktadır. Tüm olumsuzluklar Sayın Davutoğlu’na yüklenmiştir. Dış politikadaki çürümenin ‘one minute’ lafı ile başladığı, onay görecektir.” 

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
432 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.