logo

Suudi Arabistan Irak’ta dış müdahaleye karşı

Irak’taki Sünnilere destek vermekle eleştirilen Suudi Arabistan, Irak’a yapılacak olası dış müdahalelere karşı olduğunu açıkladı. Başbakan Erdoğan da, Irak’a olası hava saldırısında sivilllerin zarar göreceğini söyledi.

Uluslararası haber ajanslarının Suudi kaynağa dayandırdığı haberde, Suudi Arabistan’ın Irak’a yapılacak dış müdahaleye karşı olduğu belirtildi.

Sorunun siyasi yollarla halledilmesi gerektiğini ifade eden Suudi yetkili, birçok Batı ülkesinin de bu görüşte olduğunu açıkladı.

Dış müdahalenin hiçbir faydasının olmayacağını belirten Suudi yetkili, “Suudi Arabistan, ABD, Fransa ve İngiltere Irak’ta izlenmesi gereken yolun diyalog ve siyasi çözümden geçtiği konusunda aynı görüşü paylaşıyor” diye konuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal da, Irak tarafından ülkesine yöneltilen terörizmi desteklediğine yönelik suçlamaları “saçma” olarak niteledi. Terörizmi cezalandırdıklarını belirten Faysal ülkesinin de terörizmden zarar gördüğünü söyledi.

Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Irak’a müdahalenin çok sayıda sivilin ölümüyle sonuçlanabileceğini belirtti. Erdoğan ayrıca ABD’nin de olası Irak saldırısına olumlu bakmadığını ifade etti.

10 Haziran’da Musul’un da arasında olduğu birçok şehrin IŞİD örgütünün eline geçmesinin ardından onbinlerce insan evlerini terk ederek, komşu şehirlere kaçmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
539 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.