logo

Suriyeli mülteciler Tuzla’daki kamptan çıkarıldı

Ayrıca Tuzla Akfırat Mahallesi’nde bulunan Kızılay kampındaki mültecilerin de tahliye edildiği öğrenildi.

Mültecilerin birçoğu tahsis edilen otobüslerle Viranşehir’deki kampa götürülürken, şartların kötü olduğunu iddia eden ve kamptan ayrılmak istemeyen mülteciler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Kalacak yerlerinin ve paralarının olmadığını söyleyen mültecilerin büyük çoğunluğu ise kampı terk etmedi.

Onun üzerine bugün Pendik Kaymakamlığı’nın talimatıyla kampa gelen çok sayıda polis ekibi mültecilere kampın boşaltılacağını ve tahsis edilen otobüslerle isteyenlerin Viranşehir’deki kampa götürüleceklerini söyledi. Ancak çoğu mülteci Viranşehir’deki şartların kötü olduğunu iddia ederek kamptan ayrılmak istemedi.

Gönüllü olarak kamptan ayrılan mülteciler otobüslere binerek Viranşehir’e gitmek için yola çıkarken, gitmek istemeyenler ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede ve gerginlik yaşandı.

Polis ekiplerinin kararlı tutumu karşısında direnemeyen mülteciler eşyalarını kampın dışına çıkartarak beklemeye başladı.

Bazı mülteciler de belediyenin tahsis ettiği araçlarla İstanbul’da başka adreslere giderken, nereye gideceğini bilemeyen çok sayıda mülteci ise eşyalarıyla kaldırımlarda bekleyişini sürdürdü.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan mülteciler, gidecek bir yerlerinin ve paralarının olmadığını belirterek, kamptan ayrılmak istemediklerini söyledi.

Polis ekiplerinin kendilerini zor kullanarak kamptan dışarıya çıkarttıklarını anlatan mülteciler, gönderilmek istendikleri Viranşehir’deki kampta şartların çok kötü olduğunu ileri sürerek gitmek istemediklerini ifade etti.

Ayrıca Tuzla Akfırat Mahallesi’nde bulunan Kızılay kampındaki mültecilerin de tahliye edildiği öğrenildi.

Etiketler: » » » »
Share
960 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.