logo

”Suriye’de çok ciddi bir proje uygulanmaktadır”

erdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birlik Vakfı’nın 36. geleneksel iftarına katıldı. Sultanahmet’teki iftarın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kültürümüzde zengin, altınları, arabaları, maddi imkanları çok olandan ziyade gönlü geniş olandır. Değerli kardeşlerim, gönül zenginliğinin ne kadar önemli olduğunu son 6 yıldır Suriye ve Irak’taki çatışmalardan kaçan mülteciler konusunda sergilenen tavırda bir kez daha gördük, yaşadık. ‘Bize bir yerlerden yardımlar gelecek de ondan sonra yapacağız’ diye düşünmedik tam aksine ‘bizde ne var biz verelim’ dedik. Biz devletin bütçesinden 10 milyar doları aşkın verdik ama sağ olsun sivil toplum örgütlerimiz, belediyelerimiz de en az bir o kadar da onlar verdiler. Niye? Çünkü bu milletin mayasında İslam var. Çünkü bizim inancımızda ‘veren el, alan elden hayırlıdır’ anlayışı, inancı var. Tüm dünyanın sırtını çevirdiği, görmezden geldiği bir meselede 7’den 70’e tüm Türkiye seferber oldu. Kapımıza gelen herkese, kökenine, meşrebine bakmadan sahip çıktık,soframıza bir kaşık da onlar için koyduk. Çünkü biz biliyorduk ki muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed’siz muhabbetten ne hasıl. Bu anlayışla yolumuzda yürüdük.” diye konuştu.

Erdoğan, bütün bunların yanında, milli geliri Türkiye’den katbekat fazla olan ülkelerin güvenlik tedbirlerini artırarak, kapılarını kapatarak bu insanların acılarına duyarsız kaldığını dile getirdi. Hatta mültecilerin yanlarında getirebildikleri ziynet eşyalarına, paralarına dahi göz dikildiğini, el konulduğu utanç verici durumlara bu dünyada şahit olunduğunu aktaran Erdoğan, “Bugüne kadar hiçbir Avrupa ülkesi bizim 10 farklı ilimizde kurduğumuz 26 barınma merkezinin bir benzerini tesis etmedi, edemedi. Peki burada sorun maddi imkan eksikliği miydi? Para, kaynak bulunamadığı için mi bütün bunlar yapılmadı? Tabii ki hayır. Buradaki sıkıntı vicdan terazisinin bozulmasıydı, merhamet eksikliği, şefkat eksikliğiydi. Çünkü bizler bir merhamet medeniyetinin bir şefkat medeniyetinin mensuplarıyız, farkımız buydu.” ifadesini kullandı.

“TERÖRİSTLERİN HEPSİ KÖTÜDÜR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iyi terörist, kötü terörist olmadığını, teröristlerin hepsinin kötü olduğunu ifade ederek, “Eylem yaptıkları mahallelerde, vatandaşlarımızın ev ve iş yerleriyle birlikte camileri,kiliseleri, ibadethaneleri, Kuran-ı Kerim’leri hedef alan terör örgütü bu topraklara ait değildir. Tıpkı Suriye’de ve Irak’ta, İslam’ın bin 400 yıllık kültürel mirasını yerle bir eden DAEŞ denilen terör örgütünün İslam’la birilgisinin olmadığı gibi.” diye konuştu. Aynı havayı soluduğu, aynı gök kubbeyi paylaştığı insanların acılarını yüreğinde hissetmeyenlerin vicdanının körelmiş olduğunu anlatan Erdoğan, bu empati kaybedildiği zaman maddi imkanın, paranın, gücün, şatafatlı binaların da bir anlamı kalmayacağını aktardı. Erdoğan, bunların tamamının insan için olduğunu dile getirerek,”Bunlar, insanlığın ortak faydasına kullanılmak üzere bizlere verilmiştir.Evet,paylaşabildiğimiz, infak edebildiğimiz kadar insanız. Milletimiz küresel düzeydeadeta bir kaht-ı rical yaşandığı bir dönemde tavrıyla, hayrı hasenatıyla,mazlumların yanında hesapsız duruşuyla bir kez daha tarihe geçmiştir. Kim nederse desin geçmiştir. Biz şimdi nasıl ecdadımızın yaptıklarını hayırla yad ediyorsak, inşallah ilerde bizim evlatlarımız da bugün yapılanlarla iftihar edeceklerdir.” diye konuştu.

“TERÖR, TÜM İNSANLIĞIN ORTAK DÜŞMANIDIR”

Erdoğan, şöyle devam etti: “Terör şu mübarek ramazan günlerinde dahi kan dökmekten, can almaktan,yeni acılara yol açmaktan geri durmuyor. Her zaman dediğimiz bir şey var. Terörün dini, milliyeti, ırkı, ülkesi, bölgesi olmaz.Terör, tüm insanlığın ortak düşmanıdır. Ramazanda oruçlu insanları bombayla katledecek kadar gözü dönmüş birterör örgütünün herhangi bir kutsalı, davası olamaz. Daha da öteye giderek, buterör örgütüne karşı açık ve net şekilde tavır koymayanları da ben aynı kategoride değerlendiriyorum.Bizim inancımızdan zulme rıza zulümdür. İster kabul etsinler, ister etmesinler. Tarih bunları aynen bu şekilde yargılayacak. Eylem yaptıkları mahallelerde vatandaşlarımızın ev ve iş yerleriyle birlikte camileri, kiliseleri, ibadethaneleri, Kur’an-ı Kerim’leri hedef alan terör örgütü bu topraklara ait değildir. Tıpkı Suriye ve Irak’ta İslam’ın bin 400 yıllıkkültürle mirasını yerle bir eden DAEŞ denilen terör örgütün İslam’la birilgisinin olmadığı gibi. PKK, PYD, YPG gibi coğrafyamızda olanlarla da bir irtibatı yoktur.”

“TÜRKİYE PKK’DAN, BÖLGEMİZ DAEŞ’TEN KURTULMADIKÇA YAŞANAN ACILAR BİTMEYECEKTİR”

Suriye’nin kuzeyinde çok ciddi bir plan ve projenin uygulandığını belirten Erdoğan, “Bu plan ve proje üzerinde de ne yazık ki dost gözükenlerinde sinsilikleri yatmaktadır. Bunu da çok açık net ifade etmek durumundayım. Bunuda aynen kendileriyle paylaşıyoruz. Onu da söyleyeyim. Burada söylenenler şuanda onlar tarafından da takip ediliyor zaten. Bölücü terör örgütünün 20Temmuz’dan bu yana bazı ilçelerimizde gerçekleştirdiği eylemlerin ne bölgeye nede bölge halkına en küçük faydasının olmadığını hep birlikte gördük. DAEŞ terör örgütünün de İslam coğrafyasının son yıllarda yaşadığı en büyük acılara sebep olmak dışında hiçbir fonksiyonu olmamıştır, olmayacaktır. Türkiye PKK’dan, bölgemiz DAEŞ’ten kurtulmadıkça yaşanan acılar bitmeyecektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröre karşı mücadeleden yılmayacaklarının ifade ederek, “Suriye’de birbirleriyle çatışıyormuş gibi gözüküp, aslında aynı amaca hizmet eden bu örgütler, bölge halkına zulmetme, bölgenin İslami kimliğini tahrip etme konusunda adeta birbiriyle yarışıyorlar. Bakın bize verilen cevaplar var.’PYD, YPG, bunlar DAEŞ’e karşı savaştıkları için biz onlara destek veriyoruz’ diyor bazı dost ülkeler. Bunu söylüyorsunuz. El Nusra’yı terör örgütü olarak kabul ediyorsun. El Nusra’da DAEŞ’e karşı savaşıyor. Onu niye dost olarak kabul etmiyorsun? Bize göre iyi terörist, kötü terörist olmaz. Teröristlerin hepsi kötüdür. Biz olaya böyle baktık. Milletimizin ve bölge halkının artık gerçekleri görmeye başladığına ben inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“DİK DURACAĞIZ DİK… ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN’A BU YAKIŞIR”

Erdoğan, “Muhammed Ali’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Tabii ki Muhammed Ali’yi,mesajlarımda da hep ifade ettim, sıradan bir sporcu ya da boksör olarak görmedim. Aynı zamanda onun her attığı yumruğun mazlumlar için atıldığına inanan birisi olarak baktım. Mağdurlar için atıldığına inanan bir bakış açısına sahip olduğum için bunları söylüyorum. Hele hele Vietnam’a gitmeyişi çok daha anlamlıydı. ‘Vietnamlılar bize saldırmadı, niçin ben oraya gideyim?’ dedi. Şampiyonluğunu aldılar, men ettiler, 5 yıla mahkum ettiler ve 10 bin dolar da para cezasına çarptırdılar ama o şampiyonluğunu kaybetmesine rağmen, bu cezaya mahkum edilmesine rağmen gitmedi. Hatta madalyasını da biliyorsunuz göle attı. Şimdi, bu dik durmak var ya, hani dikleşmeden dik durmak… İşte bu çok önemli. Omurgalı olmak çok önemli, öyle rüzgar önünde kalmış yaprak gibi sallanmanın hiçbir anlamı yok. Dik duracağız dik… Çünkü Müslüman’a bu yakışır. Allah’tan başka kimsenin önünde bir Müslüman’a eğilmek yakışmaz. Biz ancak rükuda eğiliriz, o kadar” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
441 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.