logo

Soma’da Kayıp sayısı 274’e yükseldi

Soma’daki maden faciasında ilişkin son açıklama Enerji Bakanı Yıldız’dan geldi. Yıldız ölü sayısının 274’e yükseldiğini söyledi. İçeride bulunan işçilere ulaşma çalışmalarına da saat 02.00 başlanmak üzere ara verildi.

soma-patlama-maden

Türkiye tarihinin en büyük maden kazasıyla karşı karşıya!

Manisa’nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde dün saat 15.00 sıralarında trafo patladı ve ardından yangın çıktı. Patlama vardiya değişimi sırasında meydana geldiği ve o sırada ocakta, olması gerekenden iki kat fazla işçi bulunduğu için bilanço daha da ağırlaştı.

Saat 19.00 sıralarında kameralar karşısına geçerek ölü sayısının 245’e yükseldiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız saat 22.10 sıralarında ölü sayısını 274 olarak açıkladı.

Bir önceki açıklamasında ‘bir ada üzerinde bulunan işçilerin alınabileceğini’ söyleyen Yıldız, “Ne yazık ki cansız bedenlerine ulaşıldı” dedi.

Ara verilen çalışmalara saat 02.00 itibariyle tekrar başlanacağını ve sabaha kadar devam edeceğini söyleyen Yıldız, “Zaman yine aleyhimize işliyor. 2 zor bölge kaldı. Peşin hükümlü bir şey söylemeyim. Çok hızlı bir karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıyayız. Üretime tabii ki ara verilecektir. Teknik çalışmalar sonuçlanana kadar kapılar mühürlenecektir. Şeffaf bir şekilde bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz. 500’ü aşkın arama kurtarma ekibi çalışmalarına devam ediyor. Onların sağlığını da düşünmeliyiz. 9 kişilik bir değerlendirme heyetiyle temiz havanın yerini değiştirme kararı aldık. Şu ana kadar 196 işçinin cenazesi ailelerine teslim edildi” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise yaralı sayısı hakkında bilgi verdi. Şu anda hastanelerde 61 yaralı olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, “Hiçbir hasta ve yaralımızın olağanüstü sağlık sorunu yok. Hayati tehlike arz eden bir vaka yok. Bu büyük acının içinde bizi rahatlatan bir boyut. Yarından itibaren bir kısmı taburcu olacak. İnşallah yarına kadar olan aramalarda müjdeli haberler almayı temenni ediyorum” diye konuştu.

KİMSE YANMADI
Bakan grizu patlaması olmadığını, işçilerin karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatlarını kaybettiğini ve kimsenin yanarak ölmediğini dile getirerek şöyle konuştu:

“İçeride kaç kişi olduğunu açıklamaktan özellikle kaçınıyorum. Çünkü bize verilen şirketin rakamları ona da ne kadar kefil olabileceğimizi bilmiyorum.”

YANGIN DEVAM EDİYOR
Maden ocağındaki yangının halen devam ettiğini belirten Bakan Yıldız, önceki açıklamalarında kaza sırasında madende 787 işçi olduğunu belirtmiş, tahliye edilen 363 kişiden, 4’ü ağır olmak üzere 80’inin de yaralı olduğunu kaydetmişti. Rakamlar, 200’ün üzerinde işçinin halem mahsur durumda olduğunu ortaya koyuyor.

DÜN NELER YAŞANDI?
Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait linyit madeninde elektrik trafosu patladı. Patlama – 150 metre kotunda meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangın nedeniyle yoğun duman oluştu. Kazanın, vardiya değişikliği sırasında meydana gelmesi, can kayıplarının artmasına neden oldu.

Olayın ardından madenin bulunduğu bölgeye çok sayıda ambulans ve kurtarma ekipleri gönderildi. Kurtarma ekiplerince yapılan çalışmalarda maden girişine yakın olan işçiler kurtarıldı. Kazanın nasıl olduğuna dair inceleme ve araştırma başlatıldığını belirtildi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA
Yangının gerçekleştiği Soma Kömür İşletmeleri AŞ’den bir açıklama geldi. Yangına anında müdahale edildiği belirtilen açıklamada, olayda hayatını kaybedenler olduğu belirtildi ancak sayı verilmedi.

Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Manisa Soma’da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili Başbakanlık’tan yapılan açıklamada olayla ilgili gelişmelerin yakından takip edildiği bildirildi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN TALİMAT
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’a, Soma mahsur kalan işçilerin kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

KILIÇDAROĞLU GİDİYOR
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Soma’daki hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

CHP’den yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu’nun yarın sabah 09.30’da, “Cumhurbaşkanlığı seçimi” ile “Türkiye’nin temel sorunları” konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Türk-İş’e yapacağı ziyaretin, sendika yöneticilerinin Soma’ya gitmesi nedeniyle ertelendiği bildirildi.

Partisinin yarınki MYK toplantısını iptal eden Kılıçdaroğlu’nun, saat 12:00’de özel uçakla Soma’ya gideceği öğrenildi.

SOMA’NIN EN BÜYÜK İŞLETMESİ
Soma’nın en büyük maden işletmesi olduğu belirtilen şirkette, 6 bin 500 kişinin çalıştığı öğrenildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.