logo

Silahsız siyahi genci vuran polis istifa etti

ABD’de 18 yaşındaki silahsız siyah bir genci öldüren polis memuru Darren Wilson görevinden istifa etti.

Michael Brown-Ferguson-abdFerguson’da silahsız siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polis memuru Darren Wilson, 9 Ağustostan beri idari izindeydi.

Wilson’ın avukatı Neil Bruntrager, Wilson’ın Ferguson Polis Merkezi’ndeki görevinden ayrıldığını duyurdu.

St. Louis Post-Dispatch gazetesine açıklama yapan Wilson da görevden kendi isteğiyle ayrılmadığını, kendisi için yapılan tehditler ve diğer meslektaşlarının hayatlarını tehlikeye atmamak için bu kararı almak durumunda kaldığını bildirdi.

Öte yandan, jürinin Darren Wilson’ın yargılanmasına gerek görmemesine ilişkin protestolar devam ediyor. Ferguson polis merkezi önünde toplanan göstericiler, adalet talep eden sloganlar atarak yürüyüş yaptı.

Oturma eylemi yaparak bir süre caddeyi trafiğe kapatan göstericilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Yolu boşaltmaya çalışan polis, direnen bazı göstericileri gözaltına aldı. Kaldırımda protestolarını sürdüren gruptaki bir kişi yanında getirdiği ABD bayrağını yaktı.

Jürinin, Darren Wilson’ın 9 Ağustos’ta 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown’ı tabancayla öldürmesine ilişkin takipsizlik kararı vermesinin ardından ülke genelinde protestolar gerçekleştirilmişti. Göstericiler, polis memuru Darren Wilson’ın yargılanmasını istemişti.

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.