logo

Senaryo yazmak ve film çekmek haram mı?

Hollywood’un sayılı müslüman çalışanlarında biri olan Kamran Pasha, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, bu yıl 52’ncisi organize edilen Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında Antalya Kültür Merkezi Perge Salonu’nda “Hollywood ve İslam: ABD’de Müslüman Bir Sinemacı Olarak Nasıl Başarılı Olunur?” adlı söyleşide bu soruya yanıt verdi.

film haram mıPasha ”İslam dünyasında pekçok insanın film üretmenin haram olduğunu söylüyor. Ancak bu yanlış. Her din kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğmuştur” dedi.

Kamran Pasha, konuşmasında Pakistan doğumlu olduğunu ama ABD’de Hollywood için film yaptığını söyleyerek , İslam hakkındada bir kitap yazdığını belirtti.

Doğduğu zamanda Pakistan’da halkın saygıdan ötürü Türk soyadları taşıdığını, bu yüzdende adının Türk ismi olduğunu ve Türklere karşı her zaman sevgi ve saygı duyduğunu söyledi.
Pasha, “Amerika’daki metin yazarı sayısının 10 bin civarında ama sadece dört Müslüman yazar var. İyi olarak görüyorum, ben oraya gittiğimde 2 Müslüman yazar vardı, bunu ikiye katladık dört oldu” dedi.

Pasha, roman ve senaryo yazarı, prodüktör ve direktör olduğunu, Hollywood’da bu işi başaran ilk Müslümanlardan biri olduğuna işaret ederek, dizi ve filmler de yaptığını belirtti.

“Krallar” adlı dizide prodüktörlük yaptığını, “Uyuyan Hücre” filminde yardımcı yönetmen olarak “Altın Küre Ödülleri” adayı olduğunu belirten Pasha, Peygamber Efendimizin eşi Ayşe’nin gözünden İslamiyet’i anlattığını söyledi.
Pasha, Müslümanların basındaki sesi olarak blog yayınladığını belirterek, bir şeyleri başarmanın gayreti içinde olduğunu belirtti.
Pasha, “İslam dünyasında pek çok insan, film üretmenin haram olduğunu söyler ama yanlış, hata yapıyorlar. Her din kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğmuştur” dedi.

Yazdığı bir senaryodan dolayı ilk olarak Hollywood’dan bir yönetmenden teklif aldığını ve senaryoyu beğenen yönetmenin bunu satın aldığını vurgulayan Pasha, o senaryodan sonra New York’tan Hollywood’a geldiğini belirtti.

Pasha, yazdığı bir hikayede harama karşı bir Müslüman’ın nasıl mücadele ettiğini anlattığı bölümü salondakilere de izletti.

Kaynak: A Haber

Etiketler: » » » » » »
Share
10723 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.