logo

‘Saygı göstermek sağa kaymak değildir’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’yle başkanlık yarışına girdiği olağanüstü kurultayda konuşuyor. Kılıçdaroğlu, kendisinden önce konuşan diğer başkan adayı İnce’nin ‘parti sağa kayıyor’ eleştirisine yanıt verirken, Atatürkçülük eleştirileriyle ilgili de sert ifadeler kullandı.

CHP’de yeni genel başkanın seçileceği 18. Olağanüstü Kurultay, Ankara’da yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası muhalif kanattan gelen kurultay talebine yanıt veren ve Muharrem İnce’yle başkanlık yarışına giren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, delegelere sesleniyor.

Sözlerine “uzun uzun konuşmayacağım” diyen Kılıçdaroğlu, “CHP için Atatürk’ü dışlayan, elitist, devleti yönetme kapasitesi olmayan, çağdaş olmayan bir parti diyorlar” diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“CHP çağdaştır, yiğtitir, genlerinde Kuvay-i Milliye vardır… Yönetme meselesine geçelim. Bir ülkeyi yönetmenin kuralları vardır ve iki türlü yönetilir. Ya ileriye ya da geriye götürürsünüz. İçinde yaşadığımız tablo uygarlıktan kopuştur. Önlemimizi ve söylemimizi buna göre geliştirmeliyiz.”

“4. BÜYÜK DEVRİME HAIRLANIYORUZ”
Muharrem İnce’nin ‘İkinci büyük devrimi yapacağız” dediğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP’nin 3 büyük devrimin altında imzası olduğunu belirterek bunları, “Cumhuriyeti kurmuştur, çok partili rejimi ve sosyal demokrayisi getirmiştir” dedi ve “2. devrime değil 4. devrime hazırlanıyoruz. Bu da özgürlük ve demokrasi devrimidir” şeklinde konuştu.

“SAĞA KAYMA YOK”
“Sağa kaydı diyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, 12 Eylül darbe hukukuna açıkça karşı çıkan partinin CHP olduğunu, seçim barajının kaldırılması, siyasal partiler yasasının değişmesi, özel yetkili mahkemelern kalkması için mücadele verdiklerini söyledi.

Özel yetkili mahekemleri kendisi kadar eleştiren bir başka lider olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, ‘CHP sağa kayıyor’ eleştirsine de şu yanıtı verdi:

“‘Solcuları sevmiyorsun, sağcıları seviyorsun’ diyorlar. Biz sağa kaymadık, CHP tarihi misyonunun gereği nerede durduysa orada durmaya devam edecektir. Sormak istiyorum: Hangi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Gezmiş’in mezarını ziyaret etti. Üç fidana sahip çıktım ben, onların mezarına gidip karanfil bıraktım ben. Bizim devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil bizim devrimciliğimiz yürek ister, yürek.”

“HER KİMLİĞE SAYGI”
Kılıçdaroğlu konuşmasına, “Her kimliğe inanca saygı duyacağız. Bu sağa kaymak değildir. Hiçbir zaman insanlar arasında ayrım yapmadım. Bütün dünya dinlesin, sağcı solcu ayrımı yapmadan bütün insanları seviyorum. bizim anlayışımıza göre iktidar olduğumuzda sadece solculara değil, bütün insanlara hizmet edeceğiz. Benim anlayışım budur. Camide, kilisede, havrada, cemevinde nerede ibadet yaparsa yapsın, insanları seveceğiz, belediye başkanlarına talimat verdim, bütün ibadet yerlerini tertemiz yapın diye” şeklinde devam etti.

“BU SAĞA KAYMAK DEĞİLDİR”
”Kimliğe ve inanca sahip çıkmak, saygı göstermek sağa kaymak değildir” diyen Kılıçdaroğlu, “Her kimliğe, her inanca saygı duyacağız, bu bizim görevimizdir. Açıkça söylüyorum, ben sağcı solcu ayrımı yapmadan bütün insanlarımı seviyorum” diye konuştu.

YEREL YÖNETİM ÖZERKLİK ŞARTI
Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nda söylüyorum, CHP iktidarında yerel yönetim özerklik şartını mutlaka getireceğim” sözleri de dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında verdiği diğer mesajlar şöyle:
“Sosyal demokratlar eskiden sadece paylaşmaktan söz ederdi, şimdi önce üreteceğiz sonra paylaşacağız diyoruz. Herkesin işyi, evi arabası olsun. Bunu söylediğimiz için mi sağcı olduk?

Birileri yılbaşını arkadaşlarıyla kutlarken, bu arkadaşınız CHP Genel Başkanı olarak Soma’da yerin yüzlerce metre altında madencilerle kutladı. Taşeronlaşmayı Türkiye’nin gündemine getiren kim?

CHP iktidarında kamuda taşeron işçilik olmayacaktır, herkes sendikalı işi olacaktır.

Esnaf, CHP’ye genelde mesafelidir, ama biz bu mesafeyi kapatmayı niyetliyiz.

Esnaf kardeşlerimize şunu da söylüyorum, nasıl işçi işini kaybeder, işsizlik sigortasından gelir desteği alırsa, işini kaybeden esnaf kardeşimizi de aynı olanağı sağlayacağız…”

Mazotun 1.5 lira olacağı sözünü verdiğini, aile sigortası vaadinde bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bu projeler üzerinde yeni çalışmalar yaptıklarını ve yakında açıklayacaklaırnı söyledi.

“RAKI SOFRASINDA KONUŞAN ADAM İSTEMİYORUM”
“CHP’ye ‘elitist bir parti’ diyorlar. Elit olmak ayrı, elitist olmak ayrı. Seçkinlere saygım vardır. Ama elitist olanlar var. Rakı sofralarında Türkiye’yi kurtarırlar. Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değil… Her şey genel başkandan beklenmez, proje üreteceğiz, adam gibi çalışacağız” diyen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben Dersimli Kemal’i, elitizmi reddediyorum. İnsanıma aşığım ben, siyasetten sadece bir şey bekliyorum; bu millete hizmet etmek… Dersim’in küçük bir köyünde doğdum. 7 kardeşiz. Annem ve en büyük ablam okuma yazma bilmez. İçlerinde üniversiteye giden tek kişi benim. Ben cumhuriyet çocuğuyum. Haram lokma yemedim, hep helelin peşinde oldum. Halkıma hizmet etmeyi namuslu bir görev bildim. Benim kitabımda kul hakkı yemek, hırsızlık yoktur…”

“DÜNE KADAR SUSTUM AMA…”
‘Kemal Kılıçdaroğlu, seçildikten sonra baskıcı olmaya başladı’ eleştirilerine değinen Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Kimse bana demokratlık dersi vermesin, kimse de kusura bakmasın, demokrasinin ne olduğunu bilirim, disiplinin de ne olduğunu bilirim. Düne kadar sustum doğru ama sabah mikrofonu gören koşa koşa gidip CHP’yi eleştirirse kimse kusura bakmasın buna izin vermeyeceğim. Eğer benim genel başkanlığım döneminde o tüzük değişikliği olmasaydı yeni bir genel başkan adayı çıkamazdı.”

“BİZ O ATATÜRKÇÜLERDEN DEĞİLİZ”
“Biz demokrasiden yanayız. Ama demokrasi kaos demek değildir. Bir siyasi partiye üye olduktan sonra o siyasi partinin kurallarına uyarsınız artık. Sizi o kurallar bağlar. Ya bağlanırsınız veya ayrılırsınız. Arada başka seçenek yok” şeklinde konuşan Kılıçdaroğlu, sözü Atatürkçlüğe getirdi:

“Ben Kenan Evren Atatürkçüsü değilim. Ben gardrop Atatürkçüsü de değilim. Diyorki, ‘ben Atatürkçüyüm partide bana yer vermediniz’ Kişiye özel Atatürkçülük mü olur? Otur masa maşına Atatürk edebiyatı yap, biz o Atatürkçülerden değiliz…”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Özgürlük ve bağımsızlığı savunmaktır Atatürkçülük.

‘CHP sağa kayıyor sözünü’ ben merkezli sol anlayış söyletiyor. ‘Ben varsam CHP var, yoksam yok’ diye düşünüyorlar, CHP kimsenin tekelinde değil.

Parti ağalarını sileceğim, demokrasiyi madem ki bu ülkeye biz getirdik partiye de getireceğim.

CHP geçmişiyle yüzleşemez diyorlar niye yüzleşmeyelim? Geçmişimizle gurur duyuyoruz. İlk kez anaya mahkemesinmi telaffuz eden, hukukun üstünlüğünden söz edeniz, korkmayacağız.

Yoksukluk edebiyatıyla solculuk olmaz. Ben daha fazla yoksulum, ben solcuyum, yok öyle birşey. Halkıma açık çağrıda bulunuyorum, sen oy versende vermesen de senin hakkını savunuyorum ben.

Share
498 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.