logo

Sarkozy gözaltında

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gözaltına alındı. Sarkozy gizli adli incelemeyi ihlal etmekle suçlanıyor.

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, gizli adli incelemeyi ihlal etmekle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

BFM televizyon kanalı, adli kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Paris yakınlarındaki Nanterre adli polisinin Sarkozy’yi gözaltına alarak sorguladığını duyurdu.

Adli polis dün de Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ile Yargıtay başsavcıları Gilbert Azibert ve Patrick Sassoust’yı gözaltına almıştı.

Sarkozy’nin, avukatıyla yaptığı ve dinlenen telefon görüşmeleri sırasında, kendisi hakkında açılan bir davayla ilgili olarak içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay’dan Savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği ortaya çıkmıştı.

SARKOZY’YE ‘TELEKULAK’
Sarkozy’nin telefonlarının gizli bir şekilde dinlendiğinin ortaya çıkması, Fransa’da geniş yankı uyandırmış ve barolar gizli telefon dinlemelerine sert tepki göstermişti.

Fransız basını, sorgu hakimlerinin kararıyla Sarkozy ve iki bakanının telefonlarının, Libya’nın devrik lideri Kaddafi’nin 2007’deki seçim kampanyasına destek verdiği iddiası kapsamında dinlemeye alındığını yazmıştı.

SİYASİ GELECEĞİNİ ETKİLEYEBİLİR
Bu gözaltının 2017 yılında yeniden cumhurbaşkanı adayı olması beklenen Sarkozy’nin siyasi geleceğine önemli darbe vuracağı belirtiliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
742 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.