logo

Sandıktan yine oy çıkmadı

Kütahya’nın Kuşu köyünde 30 Mart’ta oy kullanan çıkmadığı için seçimler tekrarlandı. Ancak Kuşu’nun köy statüsüne sokulmasına karşı çıkan vatandaşlar yine sandığa gitmedi.

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu köyünde, 30 Mart’taki Mahalli İdareler Seçimlerinde kimsenin sandığa gitmemesi nedeniyle yenilenen seçimde, yine oy kullanan çıkmadı.

Simav Kaymakamlığı tarafından bin 502 seçmenin bulunduğu köye muhtar olarak atanan Feridun Aktay, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 Nisan’da kaymakamlık tarafından geçici muhtar olarak atandığını söyledi.

Bundan sonraki süreçte ne olacağı hakkında bilgisi olmadığını belirten Aktay, şöyle konuştu:

”Kaymakamlık görevi yine bana mı, yoksa başka birine mi verir bilemiyorum. Kuşu’da vatandaşlar, ‘Kuşu Köy Olmasın Platformu’ adı altında bir oluşum kurdu. Bütün kararları bu platformun verdiği doğrultuda alıyorlar. Şu ana kadar burada oy kullanmaya gelen vatandaşımız olmadı. Oy kullanmaya gelen olursa, hiç kimse ‘burada oy kullanamazsın’ diyemez. Böyle bir zorlama, baskı da yok. Vatandaşın bir beklentisi var. Belediyelik köye dönüştürüldükten sonraki süreçte, mahkemeye başvurduklarını bu mahkeme sonuçlanıncaya kadar demokratik haklarını kullanacaklarını söylüyorlar. Bu tür söylemlerle karşı karşıya geliyoruz.”

Sandık görevlisi Rasim Türk de saat 08.00’den itibaren sandık başında beklediklerini söyledi.

Tepki gösteren vatandaşların oy kullanmaya gelmediğini belirten Türk, ”Bir daha seçim olsa, yine sandık başına gelmezler” diye konuştu.

Kuşu Köy Olmasın Platformu üyeleri ise protestolarının devam edeceğini ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kimsenin sandık başına gitmeyeceğini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Kanununda yapılan değişiklikle, nüfusu 2 bin altına düşen beldelerinin köye dönüştürülmesini protesto eden vatandaşlar, 30 Mart’ta Mahalli İdareler Seçimleri’nde sandığa gitmemiş, köyde, bin 648 seçmen bulunmasına rağmen bir oy bile çıkmamıştı.

Köylüler, seçimlerden önce konuyu mahkemeye taşımış ve son sayımda nüfusun 2 binin üzerine çıktığını iddia etmişti. Simav Kaymakamlığınca köy muhtarlığına Kuşu Ortaokulu Müdürü Feridun Aktay, atanmıştı.

Etiketler: » » » »
Share
544 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.