logo

08 Şubat 2019

Saadet’e ‘Sülün Osman’ kıyağı


Akif Beki
a.beki@gmail.com

Kimin, niye kaldırttığı tartışılır. Ama Saadet Partisi’ne yaradığı kesin.

Ne yapsalar, ‘Sülün Osman’ reklamına bu kadar dikkat çekemezlerdi.

Organize İşler-2 filminin önünde gösterilmek üzere hazırlattıkları klip, sinemalardan kaldırıldı.

Yayınlanmaya devam etse bu izlenme oranına, bu popülariteye mümkün değil ulaşamazdı.

Rüyasında bile göremezdi Saadet’in seçim kampanyası bu reytingi.

Sanki gizli bir el dokundu ve uçurdu.

Sadece bir filmin sinemadaki izleyicisini hedefliyordu, şimdi bilmeyen, duymayan kalmadı.

Sosyal medyadan WhatsApp gruplarına, elden ele dolaşıyor, dile düştü, alemin şamata konusu…

Üstelik, belki hiç alakası yokken iktidar baskısıyla yasaklandığı algısı yerleşti.

Doğrudan iktidarı muhatap almadığı halde, göndermelerinden iktidar çok alınmış, derhal kaldırtacak kadar rahatsız olmuş izlenimi doğdu bir de.

İktidarı olumsuz propagandadan koruma refleksiyle yapıldıysa, daha fena.

Çünkü o menfi propagandayı bitirmek, küçültmek, etkisini sınırlandırmak yerine, daha da büyüttü.

Atılan taş, ürkütülen kurbağaya değdi mi meselesi…

İktidar algısını, Saadet lehine bu derece istesen sevimsizleştiremezdin.

Saadet’i mağdur, iktidarı ise Sülün Osman’ın lafından bile gocunuyor durumuna düşürmeyi planlasan ancak yani. Birine sempati toplarken öbürünü antipatik göstermek için kurulmuş bir tuzak desen yeri.

Muhalefetin ekmeğine bilerek yağ sürmeyi, ‘Sülün Osman’ sansürünü iktidarın üstüne kasten yıkmayı denesen, bu kadar olur.

AK Parti’ye iyilik değilken Saadet’e ise kampanya jesti yerine geçti, ‘al da tepe tepe kullan’ der gibi bir hediye.

Ters sonuçlar üreteceği, o klibi köpürtüp parlatacağı öngörülmemiş olamaz.

Sansür ve yasaklar, sansürlenene ilgiyi hatta bazen hak etmediği ölçüde arttırır, yasaklananı daha da çekici kılar.

Nasıl ters teptiğinin en güncel şahidi AK Parti değil midir? Tecrübeyle yaşamadı mı?

Bilmesi istenmeyen şeye merak duyar insan. Kendilerinden bir şeyler saklandığı hissi vermek, sadece kalabalıkların merakını kışkırtır.

Örnekleri çok…

Kartal’da çöken bina haberlerine alelacele yayın yasağı getirilmesi mesela. Mahkeme o kararla hangi yararı gözetti, toplumu neden korumayı amaçladıysa, maksadın tersine hizmet etmedi mi?

Ya da idamla yargılandığı halde, darbeci Sisi rejimine iade edilen Mısırlı Hüseyin’in ters kelepçeyle görüntülenmesi. Skandalın fotoğrafını çeken temizlik işçisi Çelik, apar topar gözaltına alındı. Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçlamasıyla. Fakat bunun tahrik ettiği tepkiler, infiale dönüşünce hemen bırakılmadı mı?

‘Neyi örtbas telaşı bu, ne saklıyor, kimden hangi gerçeği kaçırıyorsunuz’ kuşkusu uyandırdı ve şüpheler haklı çıkmadı mı?

‘Sülün Osman’ klibini arada kaynatmak varken sansür krizine dönüştürenlerin hangi akla hizmet ettiği, epey su götürür.

Hayret ki benzer durumlarda görünmez parmakları ya da suret-i haktan görünerek iktidara sızmış kripto hainleri sorumlu tutanlar, bu kez ileri atılmıyor.

Oysa, yüze göze bulaştırıp o reklamı iktidarın ayağına dolayanların üstüne şimdi gidilmeyecek de, ne gün gidilecek?

(KARAR)

Etiketler: » » » » » »
Share
498 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...