logo

07 Aralık 2015

Ruslar bu sefer de sanaldan saldırdı

Rusya ile yaşadığımız uçak krizinden sonra Rus hackerlar Türk şirketlerine saldırdı.

hacker-siber saldırıTürkiye, angajman kurallarını uygulayarak sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus uçağını düşürmüş ve iki ülkenin arası açılmıştı. Hatta olay o kadar büyüdü ki iki ülke arasında futbolcu transferleri bile askıya alındı. Yaşanan bu ‘limoni’ olayların arasına bir de Rus hackerların Türkiye’deki yüksek cirolu firma ve kuruluşlarının veri tabanlarına saldırısı eklendi. Rus hackerların standart bir IP aralığını sürekli olarak tarattığı, açık buldukları masaüstü paylaşımlarına ‘Brute Force’ adı verilen şifre denemeleri yaptıkları ve bu sayede şirketlerin şifrelerini kırarak server’larına erişebildikleri ortaya çıktı.

Şirketlerin muhasebe ve veri tabanlarına sızarak ‘ticari sırlarına’ ulaştığı belirtilen hackerların buldukları veri tabanlarını ‘True Crypt’ ya da ‘Steganos Backup 2012’ gibi programlarla kırılması imkansız şekilde şifreledikleri belirtildi. Bir sonraki aşamada şirketlere e-posta adresi göndererek şantaj için pazarlıklara başlayan hackerlar, şirketleri kendilerine 10 ila 30 bin dolar para ödemek zorunda bırakıyorlar.

hacker-korsan-siber saldırı

Türkiye içerisinden de bağlantıları olduğu tahmin edilen hackerların sunucularına eriştikleri şirketlere attığı e-posta ise şu şekilde: “Sisteminizdeki önemli gördüğüm bir kısım verilerinizi şifreledim, yine kendi sunucumuzda şifreli bir biçimde yedekledim ve orjinallerini asla geri getiremeyeceğiniz şekilde üzerlerine veri yazarak özel yazılımlarla sildim. Verilerinizi ve sunucunuzu eski haline getirmemi isterseniz talebim bunun karşılığında bana…$ ödemenizdir. Bu ödemeyi bana yapmak ve karşılığında verilerinizi almak konusunda bir karara varırsanız ……..@gmail.com adresinden ulaşabilir ve havale için gerekli bilgileri talep edebilirsiniz. Bu talebiniz karşılığında yurt dışına western union yolu ile ücret yatırmanız için size gerekli bilgileri vereceğim. Parayı yatırıp bana makbuzunuzu gönderdiğiniz taktirde, ödemeyi 15 dakika içinde teyit ettirip hemen serverinize bağlanıp en kısa süre içinde eski haline getireceğim. Yaptığınız ödeme sonrasında en kısa zamanda verilerinizi eski haline getirmek için sunucunuza bağlanacağım.

 

Kaynak: Webtekno

Etiketler: »
Share
235 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET