logo

Rus Büyükelçi Beştepe’de iftarda

Andrey KarlovCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Büyükelçiler ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyi Başkanları ile iftar programında konuştu:

Tüm dünyaya seslenerek diyorum ki, gelin insanlığımıza hep beraber sahip çıkalım. Zulme, kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun asla rıza göstermeyelim. Teröriste, kimliğine, söylemine, kökenine, inancına bakmaksızın tavır koyalım. Mağdurlara, mazlumlara, gariplere hep birlikte kol kanat gerelim. İşte o zaman dünyanın hepimiz için çok daha güzel, çok daha yaşanabilir yer haline geldiğini göreceğimizden şüphe duymuyorum. Geldiğimiz nokta itibarıyla dünyanın güç oyunlarına değil, insanlığın sorunlarına çözüm bulunmasına ihtiyacı vardır.

Uluslararası güvenlik sisteminin yeniden inşası şarttır.  Dünyadaki 196 ülkeyi 5 ülkenin dudakları arasına mahkûm edemeyiz. BMGK’nın yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Bu yüzden ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyorum. Dünya çok değişti. Şartların güncellenmesi lazım. Ekonomik uçurumları kapatmadan, beşeri dalgalanmaların önüne geçemeyiz.”

Rus Büyükelçi Saray’da

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki iftar programına katıldı.

12 Haziran’da kutlanan ‘Rusya Milli Günü’ nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup yazan Erdoğan, “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte hak ettiği düzeye gelmesini diliyorum” ifadesini kullanmıştı. Başbakan Binali Yıldırım da, Rus mevkidaşı Medvedev’e kutlama mesajı göndermişti.

Bugün yanıt veren Kremlin’in sözcüsü Dimitri Peskov, “Ne yazık ki, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın mektubunda tebrikler dışında somut husus yoktu. Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istediklerini ama Ankara’nın belli adımları atması gerek” açıklamasını yapmıştı.

Erdoğan’dan Obama’ya taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün taziye telgrafı gönderdiği ABD Başkanı Obama’yı telefonla arayarak taziyelerini iletti. Erdoğan, görüşmede, Orlando’daki saldırının uluslararası toplumun terörle ortak mücadele etmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. İnsanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biri olan terörün, barış dini olan İslam’la hiçbir surette bağdaştırılamayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Obama da Erdoğan’a duyarlılığı dolayısıyla teşekkür etti. İki lider, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da her alanda işbirliğini ve istişareyi sürdürmenin önemine de değindi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
356 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.