logo

15 Eylül 2019

Ruhlarımızı selamlayan efsane Mick Jagger


Mehmet Ocaktan
m.ocaktan@gmail.com

Başlarını döndüren ve hızlıca bakışan insanları gördüm.

Yeni doğmuş bebeğin her gün yaptığı gibi kendime baktım,

Ve kalbimin siyah olduğunu gördüm.

Belki yavaş yavaş yok olacağım ve gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacağım.

(1966 Paint it Black)

Biliyoruz ki sanat ve edebiyat her zaman ruhsal dünyamızı derinleştiren, hayatın anlamına nüfuz eden bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden şairler, romancılar, hikayeciler ve müzik insanları daha yaşanabilir bir dünyanın kurulabilmesi için emek veren en değerli kahramanlardır. Ruhumuzun müzik elçileri sadece yarattıkları eserlerle değil, aynı zamanda verdikleri mesajlarla da ufuk açıcı bir rol üstlenmektedirler.

Mesela Venedik Film Festivali’ne ‘Burnt Orange Heresy’ filminin prömiyeri için katılan Rolling Stones’in efsane ismi Mick Jagger, iklim krizi ve küresel siyaset hakkında değerlendirmelerde bulundu, ABD Başkanı Donald Trump ve Britanya Başbakanı Boris Johnson’ı kutuplaştırıcı politikalar izlemekle suçladı.

Rock müzik tarihinin gelmiş geçmiş tüm solistlerini zihninizde bir film şeridi gibi hatırlamaya çalışın. Filmin ilk sıralarında Elvis, John Lennon, Bop Dylan, Jim Morrison, Freddie Mercurie, Kurt Cobain ve daha pek çoğunun olduğunu göreceksiniz. Rock müziğin dünyada zirve yaptığı yıllara baktığımızda böylesine uzun bir süre müzikle iç içe olup her dönemde farklı toplum kesimlerine ilham kaynağı olabilmiş pek az sanatçı vardır. Ve belki de Elvis’ten sonra bu konuda en önemli isim Mick Jagger’dır.

Eğer bir Rolling Stones ve Mick Jagger efsanesi diye bir şey varsa bu kesinlikle romantizmin kıyılarından geçmek durumundadır. Her ne kadar şarkılarında hayalperest gözükse de, doğallıktan ayrılmayan tutumuyla aslında fazlasıyla gerçekçi, hatalarını seven ve kendisiyle yüzleşmeyi başarabilen bir gruptur Rolling Stones. The Beatles’in sempatik imajının aksine daha çirkin ve asık suratlıdır ama buna rağmen herkesi içine çekmeyi başarabilmiştir.

Bize ruhlarımızda müziği açıkça hissettiren, imkansızlıklarla olgunluğu yakalamış, asla denemekten vazgeçmeyen ve hala ruhlarımızı selamlayan bir efsane Mick Jagger ve Rolling Stones.

Kuşkusuz Rolling Stones’i yaratan sadece Jagger değil, aynı zamanda Keith Richards’dır. Richards oldukça donanımlı bir sanatçıdır. Ailesinde caz müzisyenlerinin olması, onun müziğin içinde kalmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Küçük yaşlarda Billie Holiday, Louis Amstrong ve Duke Ellington gibi efsanevi caz müzisyenlerini tanıma şansını yakalamıştır. İyi bir gitarist olmasının yanında aynı zamanda iyi de bir vokaldir.

Bu dünyadan öylesine müzisyenler gelip geçti ki, kimisi büyük beklentilerle izlendi, kimisi iyilerin yanında eksildi, kimisi de yarattığı müziğin dünyada ne tür fırtınalar estirdiğini göremeden bize hoşçakal diyerek bu dünyadan ayrıldı. Şanslıyız ki Rolling Stones gibi bir efsane bize hala o dönemin ruhunu yaşatmaya devam ediyor. Ve hala John Lennon, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, Freddie Mercury gibi rock müziğinin temel taşları olan efsaneleri özlüyoruz.

(KARAR)

Etiketler:
Share
121 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Her şey kültür ve sanat için…

  21 Ekim 2019 YAZARLAR

  Sirkeci Garı, 1890’dan beri İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı ve 129 yaşında. 1908’de Bağdat Demiryolu’nun başlangıç noktası olarak yapılan Haydarpaşa Garı ise 111 yaşında. İstanbul’un sembolü olan bu iki tarihi garda bulunan bazı binalar ve açık alanlar, önümüzdeki 15 yıl boyunca sadece kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılmak üzere, 2017’de 10 bin sermayeyle, 29 yaşındaki bir girişimci tarafından kurulmuş bir şirkete kiralandı. Genç girişimci, hiçbir şekilde ticari amaçlar için kullanamayacağı bu tarihi mekanlardaki binalar ve...
 • Konu kapandı mı?

  21 Ekim 2019 YAZARLAR

  Türkiye’nin güneyinde başlattığı harekât, ABD’nin müdahalesi ile durduruldu. Bu elbette bir Amerika müdahalesidir! Ne için yapılmıştır peki? Orada konuşlandırdığı “Kürtler”den oluştuğu söylenen silahlı unsurlarını korumak için. Suriye bir vekalet savaşı sahası ve ABD bu sahada PKK/PYD unsurlarını kullanıyor. Bu müdahaleyi “Kürtler ölmesin” diye mi yaptılar peki? Asla ve kat’a. Onlar için Kürtler ölmüş, Araplar ölmüş, Türkler olmuş hiç mesele değil. Hepsi ölebilir, bir tek İsrail yaşa malıdır! ABD’nin Türkiye’nin güneyinde oluşturduğu İsra...
 • Nuri Pakdil’in ardından

  21 Ekim 2019 YAZARLAR

  Gençtim, habersizdim, Nuri Pakdil destanını Şaban Abak’tan işittim ilkin. Sene 1988. Nuri Pakdil çoktan çekip gitmişti o vakit. Nesi varsa (Kitaplar, kitaplar, kitaplar) dağıtıp bir otel odasında inzivaya çekilmişti. Cesaret isterdi ziyaretine gitmek; yeterince devrimci -bilhassa “antifiravunist”- bulmadıklarını azarlarmış ve devrimcilik konusunda Nuri Pakdil’den geçer not almak çok zormuş zira. Antiemperyalistlik, antikapitalistlik, antinasyonalistlik, “antifiravunistlik” standartlarını çok yüksek tutarmış. Fevkalade hassas...
 • ‘Esed’le ne yapacağız’ sorusuna geldik

  21 Ekim 2019 YAZARLAR

  Endişeliydim, Barış Pınarı Harekatı sırasında başımıza bir çorap örüleceğinden. Trump bir türlü konuşuyordu ‘öteki Amerika’ bir türlü. Avrupa’da Macaristan hariç aleyhte beyanat vermeyen kalmamıştı. Münbiç’te rejim birdenbire yeni bir zemin kazanmıştı, üstelik YPG’yle temas halinde. Kobani de kapsam dışına çıkıyordu. Trump’ın tweetleri berbat mı berbattı. Mektubu tweetlerinden daha berbat. ABD Başkan yardımcısı Pence Ankara’ya gelmişti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la tokalaşırken suratından düşen bin parçaydı. O saatlerde bor...