logo

OECD Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye için büyüme tahminini yüzde 3,8’den yüzde 2,8’e indirdi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye için büyüme öngörüsünü aşağı çekti.

OECD 2014 için büyüme tahminini yüzde 1 oranında indirdi, yüzde 3,8’den yüzde 2,8’e düşürdü.

Örgüt, 2015 büyüme tahminini de yüzde 4,1’den yüzde 4’e indirdi. Türkiye’de mevcut siyasi gerilimin güven ortamını olumsuz etkileyerek ülkeden sermaye çıkışına sebep olduğu belirtilen raporda cari açık rakamlarının yüksek seyretmeye devam ettiğinin altı çizildi.

Raporda, Türkiye’de ekonomik büyümenin 2013 yılında sermaye piyasalarındaki gerilimlerin faiz oranlarını artırmasıyla hız kaybettiği belirtildi. Türkiye’de özellikle altın satışlarındaki azalmayla ihracattaki büyümenin yavaşladığı ifade edildi.

GÜVEN ORTAMI İÇİN “ŞEFFAFLIK” VURGUSU
OECD raporunda, Türkiye’nin parasal, mali ve finansal politikalarda ihtiyatlı kalmaya devam etmesi gerektiği vurgulanırken hükümete ait kurumlarda mali şeffaflığın geliştirilerek yarı mali kuruluşlarda kapsamlı raporlama yapılması tavsiyesinde bulunuldu.

Düşük enflasyonun küresel ticarette planlanan toparlanmayı sağlaması açısından önem arz ettiği belirtilen raporda, formel sektörde şartların iyileştirilerek doğrudan yabancı yatırım payının artırılmasının dış etkilere karşı kırılganlığı azaltacağına işaret edildi.

Raporda ayrıca ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 yılında yapılacak genel seçimlere kadar Türkiye’de güven ortamının korunması için makroekonomik politikaların şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

KÜRESEL EKONOMİNİN DURUMU
OECD 2014 Mayıs raporunda küresel büyüme ve ticaretin 2014 ve 2015 yıllarında ölçülü bir seyir izleyeceği öngörülüyor. Rapora göre OECD ülkeleri ekonomilerinde uyumlu para politikaları ve finansal şartların desteğiyle canlanma yaşanacak. Yükselen pazar ekonomilerinde geçmişe göre daha mütevazı bir ekonomik büyüme bekleniyor.

Buna karşılık işsizlik oranı düşüş kaydederken, 11 milyon 250 bin kişi işsizler ordusuna katılacak.

UKRAYNA KRİZİ BELİRSİZLİĞE SEBEP OLDU   
OECD raporuna göre ABD ekonomisindeki toparlanmanın sürmesi bekleniyor. Ülkede ekonomik durgunluğun azalması ve işsizlik rakamlarının düşmesi öngörülüyor. Enflasyon ise ABD’de hedeflenene yakın bir oranda gerçekleşecek.

Rapora göre Avrupa’da daha mütevazı bir yukarı yönde iyileşme beklenirken yüksek işsizlik rakamlarının devam edeceği öngörülüyor. Uyumlu para politikalarının özellikle Avrupa’da sürdürülmesi gerektiği belirtilen raporda, bütün ülkelerde yapısal reformların ekonomilerin dirençli hale gelmesi açısından önemini koruduğuna değinildi.

Ukrayna’daki gelişmelerin jeopolitik bir belirsizliğe sebep olduğuna işaret edilen raporda,  ekonomisindeki yavaşlamanın seviyesi ve bankacılık sisteminin kırılganlığı ile ilgili belirsizliğin sürdüğü ifade edildi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
672 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.