logo

Öcalan’a sekreterya kararı

Adalet Bakanı Bozdağ ile HDP heyeti arasındaki görüşme sona erdi. HDP’li Buldan, “Öcalan’a 5 mahkum sekreterlik yapacak” şeklinde açıklamada bulundu.

İmralıAdalet Bakanı Bozdağ ile HDP heyeti arasındaki görüşme sona erdi.

Bakan Bozdağ ile Meclis’te görüşen HDP heyeti adına açıklamada bulunan Pervin Buldan, İmralı’ya gidişte engel yok ama tarih verilmediğini söyledi.

Buldan, “Öcalan’a 5 mahkum sekreterlik yapacak. Çözüm Kurulu yetkililer ile görüşmeler devam edecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler arasında kendi başına hayatını idame ettiremeyecek derecede hasta olanlarla ilgili bakanlık olarak bizim hazırlığımız var. Hazırlığımız bittiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Bozdağ, TBMM’de HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında hasta mahkumlarla ilgili yasal düzenleme hazırlığı içinde oldukları yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Bozdağ, şunları söyledi:

“Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler arasında kendi başına hayatını idame ettiremeyecek derecede hasta olanlar toplum güvenliği bakımından somut bir tehlike oluşturmuyorlarsa cezalarının infazı ertelenmekte, tutukluysalar tahliye olmaktalar.

Bunlarla ilgili bazı uygulamada sıkıntılar var. Daha önce biz bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için somut tehlike kriterini getirdik. Ancak sıkıntılar devam ediyor. Bunun çözümüne ilişkin de bakanlık olarak bizim hazırlığımız var. Hazırlığımız bittiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız.”

Konuyu insani bir mesele olarak gördüklerini vurgulayan Bozdağ, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin kendilerine, ailelerinin emaneti olduğunun söyledi.

Onların sağlıklarıyla ilgili her türlü tedbiri almanın kendilerinin vazifesi olduğunu belirten Bozdağ, “Bu çerçevede yaptığımız hazırlık bitince kamuoyuyla paylaşacağız. Bugün grup başkanvekillerinin bu konuyla ilgili de yaşanan sorunları dile getiren değerlendirmeleri oldu. Zaten bizim bu konuda bir çalışmamız vardı, ben de kendileriyle onu paylaştım” diye konuştu.

Bozdağ, bu kapsama giren hasta tutuklu ve hükümlü sayısını şu aşamada net olarak verebilmenin mümkün olmadığını ifade ederek, bunun sağlık raporlarının ortaya konması sonucunda belirleneceğini aktardı.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Cezaevinde hayatını tek başına idame ettiremeyeceği sağlık raporu ile tespit edilmiş kişiler, toplum güvenliği bakımından somut bir tehlike oluşturmuyorlarsa onların cezalarının infazının 6 ay süre ile ertelenmesi söz konusu. Her 6 ayda da bir yeniden gözden geçiriliyor. Eğer hastalık devam ediyorsa erteleme yapılabiliyor. İyileşme olduysa ertelemeye son veriliyor, tutukluysa tahliye oluyor. Uygulama bu.”

‘TALEPLERİNİ İLETTİLER’
HDP heyeti ile gerçekleştirilen görüşmede İmralı’la ziyaretin gündeme gelip gelmediği, bir planlamanın olup olmadığı sorusuna ise Bozdağ, “Bu konuda da taleplerini ilettiler” karşılığını verdi.

‘EN KISA ZAMANDA GİDİLMELİ’
Buldan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, adaya gidiş taleplerini yinelediklerini, en kısa zamanda gidilmesi gerektiği ve bu konuda büyük beklentinin olduğu konusu ile hasta tutsaklar ve cezaevlerinde yaşanan sorunları dile getirdiklerini söyledi.

Buldan, “Bakan Bozdağ’a, hasta tutsaklar meselesinin siyasi bir mesele olmadığı ve bir pazarlık konusu yapılmayacağını, sürecin başından beri hasta tutsakların bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini ama bu konuda bir direncin olduğunu ve görüşmelerden sonra bir gelişmenin olmadığını ifade ettik” diye konuştu.

Cezaevlerinde yaşanan sürgünler, hak ihlalleri ve sevk meselelerini de görüştüklerini anlatan Buldan, Bakan Bozdağ’ın görüşmedeki ifadelerine ilişkin şunları söyledi:

“Bize adaya gidişle ilgili şu anda bir tarih verilmedi ama önünde bir engelin olmadığı, en kısa zamanda da bize bir tarih iletileceği ifade edildi. Hasta tutsaklarla ilgili önemli çalışmalarının olduğunu, pratik ve yasal bazı düzenlemeler sonucunda en kısa zamanda hasta tutsakların tahliye edileceğine dair bir yasanın çıkacağını belirtti.

Bu konuda birkaç görüşme yapacaklarını özellikle Adli Kurum Başkanı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü ile en kısa zamanda biraraya geleceklerini ve bu konuda da gözle görülür bir gelişmenin yaşanabileceğini söyledi. Sürgünler ve sevk meselesini de görüştük.

Bakan, en kısa zamanda bir talimat verileceğini, bölgedeki boş ceza evlerine Trakya ve Karadeniz’de tutuklu bulunan mahkumların ya da tutukluların en kısa zamanda gönderileceğini de ifade etti. Hem hasta tutsaklar meselesinde hem de cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili en kısa zamanda çok önemli gelişmelerin olacağını belirtti.”

‘ÖCALAN’A SEKRETERLİK YAPABİLECEK ARKADAŞLAR OLACAK’
Açıklamanın ardından Buldan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Heyetin genişlemesi konusunu görüşmediklerini ifade eden Buldan, 300’ün üzerinde acil tahliye edilmesi gereken hasta tutsak, hiç yasal düzenleme yapılmadan tahliye edilmesi gereken 30 tutuklu ve yasal düzenlemeyle birlikte de tahliye edilmesi gereken tutuklular bulunduğunu söyledi.

Bakan Bozdağ’ın, “bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini belki bütçe görüşmeleri başlamadan önce Genel Kurul’a gelecek olan bir yasaya bir madde ekleyerek bu konuda da gerekli adımları atabileceklerini” söylediğini aktardı.

Adaya gidecek mahkumlarla ilgili bir soru üzerine Buldan, bu konudaki taleplerini ilettiklerini hatırlatarak, “Bu konunun sürecin bir parçası olduğunu ifade ettik. Orada bulunan 5 hükümlü arkadaşın yerine başka hükümlülerin gideceği konusunda herhangi bir engelin olmadığını ve en kısa zamanda bu konuda da bir gelişmenin yaşanacağını belirtti” şeklinde konuştu.

“5 mahkumun sekreterya olarak görev yapacağı söylenebilir mi?” sorusuna Buldan, “Evet. 5 mahkum aynı zamanda Öcalan’a sekreterlik yapabilecek arkadaşlar olacak. Bunu başından beri söylüyoruz. Bu arkadaşlar her konuda Öcalan’a yardımcı olabilecek arkadaşlar olacaklar” yanıtını verdi.

Buldan, bu isimleri daha önce ilettiklerini ama bu isimlerin olup olmayacağına dair herhangi bir bilgilerinin bulunmadığını kaydetti.

“Adaya gidiş için net tarih verdiniz mi?” sorusuna Buldan, “Biz ‘en kısa zamanda’ dedik. Biz daha çok bu hafta sonu diye bekliyoruz ama kendisi bize geri döneceklerini ifade ettiler” karşılığını verdi.

‘İSİMLER BİZİMLE PAYLAŞILMADI’
İzleme heyetiyle ilgili medyada yer alan listenin hatırlatılması üzerine Buldan, basından öğrendiklerini, kendilerine resmi olarak iletilen herhangi bir şey olmadığını söyledi.

Hükümete, izleme kurulunda kimlerin olacağına ilişkin önerilerini yaptıklarını vurgulayan Buldan, şöyle devam etti:

“Daha önce yaptığımız görüşmelerde izleme kurulunda yer almasını istediğimiz, talep ettiğimiz bazı isimleri verdik. Muhtemelen hükümette böyle bir hazırlık yapmıştır. Ama biz henüz izleme kurulunda kimlerin olacağına dair net bir bilgiye sahip değiliz. Bu isimler henüz bizimle paylaşılmadı. Biz de haberler üzerinden tahminler yürütüyoruz. Çünkü genel olarak aslında verilen isimler birbiriyle örtüşüyor ama elimizde bunların olup olmayacağına dair kesin bir bilgi yok.”

Buldan, sürecin başından beri izleme kurulunun hemen hayata geçmesi konusundaki taleplerini ilettiklerini, ancak bu kurulun bir türlü kurulamadığını ifade ederek, “En kısa zamanda kurulması gerektiği önerimiz, talebimiz var. Hükümet cephesine böyle bir talebi ilettik. Henüz netleşen ve resmi olarak bize iletilen bir şey yok. İsimler üzerinde tartışmalar yapılıyor” dedi.

“Tekrar biraraya gelecek misiniz?” sorusuna Buldan, şu yanıtı verdi:

“Belki birkaç gün içerisinde birkaç görüşme daha yapabiliriz ama kiminle yapacağımızı henüz netleştiremedik. İçişleri Bakanı muhtemelen Pazartesi gününe kadar Ankara’da olmayacak. Belki İçişleri Bakanı olmayabilir ama kendi aramızda kimlerle görüşebiliriz noktasında bir değerlendirme yaptıktan sonra ortaya bir şey çıkabilir.”

Buldan, izleme kurulunun kaç kişiden oluşacağına ilişkin, “Şu an net değil. Genel şey 15, 16 kişiden oluşmasına dair. Ama resmi olarak bir şey yok” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.