logo

12 Ağustos 2014

Obama’dan Erdoğan’a tebrik

ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak cumhurbaşkanı seçilmesini tebrik etti. Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Obama, Erdoğan’ın balkon konuşmasını da takdir etti.

ABD Başkanı Barack Obama, 12. cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik etti.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada Obama’nın Erdoğan’ı, ‘balkon’ konuşması için de takdir ettiği bildirildi.

Açıklamada Obama’nın “Doğrudan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak Türkiye’yi daha iyi yönetme fırsatını yakaladı” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Görüşmeye ilişkin bir açıklama da bizzat Başabakan Erdoğan’dan geldi. Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’ndeki veda resepsiyonun da gazetecilere konuşan Erdoğan, “Görüşme oldukça verimli geçti” dedi.

Görüşmede iki liderin ayrıca, Gazze’deki ateşkes süreci ile Suriye ve Irak’taki son gelişmeleri de ele aldığı öğrenildi.

Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapılmıştı.

ABD Başkanı’nın Erdoğan ile yeni görevinde çalışmak için ‘sabırsızlıkla beklediği’ ifade edilen açıklamada ayrıca, Obama’nın Erdoğan’ı tebrik etmek için arayacağı belirtilmişti.

İki lider son olarak 20 Şubat 2014 tarihinde bir telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşmede Kıbrıs barış görüşmeleri ile Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmeler ele alınmıştı.

Başbakan Erdoğan katıldığı bir televizyon kanalında, Gazze’ye saldıran İsrail’in kendini savunma hakkını kullandığını söyleyen Obama yerine yardımcısı Biden ile görüştüğünü ifade etmişti.

Erdoğan iki ülke arasındaki temasların Dışişleri Bakanları tarafından yürütüldüğünü de eklemişti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
600 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.