logo

Obama: Kongre’nin yetkisine ihtiyacım yok

ABD Başkanı Barack Obama, Irak’ta yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle görüştü. Obama, IŞİD’e yönelik olası operasyonlarda Kongre’yi bilgilendireceğini ancak yetki almaya ihtiyacı olmadığını söyledi.

Toplantıda Obama’nın, Irak’ta yaşananlar konusunda Kongre’yi bilgilendirmeyi sürdüreceği ancak IŞİD terör örgütüne yönelik yönetimin atacağı adımlarda Kongre’den herhangi bir yetki almaya ihtiyacı olmadığını söylediği belirtildi.

Senato Azınlık Lideri McConnell, bir saati aşan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Obama’nın “Irak konusunda atabileceği adımlardan Kongre’den herhangi bir yetki almaya ihtiyacı olmadığını ifade ettiğini” söyledi.

Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Pelosi de yazılı açıklamasında “Irak’a güvenlik yardımı noktasında izlenecek seçenekte Obama’nın daha fazla siyasi yetkiye ihtiyacı olmadığını” ifade etti. Pelosi, ele alınan seçeneklerin neler olduğunu ise belirtmedi.

BEYAZ SARAY’DAN TOPLANTI AÇIKLAMASI
Beyaz Saray’dan toplantıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da, Obama’nın, IŞİD tehdidine karşı yönetimin çabalarını ve Iraklı liderlerin, mezhepsel gündemlerini bir kenara bırakarak, ulusal birlik oluşturmak için bir araya gelmelerini teşvik ettiğini anlattığı kaydedildi.

Açıklamada Obama’nın, toplantıya katılan liderlere görüşlerini sorduğu ve Kongre ile yakından istişaresini sürdüreceğini dile getirdiği ifade edildi.

Irak hükümeti, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı mücadelede ABD’den hava desteği sağlaması yönünde resmi talepte bulunmuştu.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR 
Irak’ın Diyala eyaletine bağlı polis kaynakları ise, Peşmerge güçleri tarafından Celula kentinde ilk kez silahlı gruplara karşı top atışı yapıldığını duyurdu.

Irak silahlı güçlerine bağlı Dicle Operasyonları liderliği, Bakuba kentinin kuzeyinde düzenlenen hava saldırılarında 15 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

Polis kaynakları ise, Samerra kentindeki İmam Ali Naki türbesinin yakınlarına Katyuşa füzeleri ile düzenlenen saldırıda 14 kişinin yaralandığını bildirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.