logo

O polisler açığa alındı

Emniyette paralel yapı iddialarına ilişkin ikinci operasyonda gözaltına alınan 31 polis açığa alındı. Soruşturma kapsamında 2 polis de aranıyor.

 Emniyetteki paralel yapı iddialarıyla ilgili operasyonun ikinci dalgasında gözaltına alınan 29 polisin sorgusu devam ediyor.

Şüpheliler, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sivil polis minibüsleri ve ekip araçları ile getirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar daha sonra yeniden emniyete götürüldü.

Emniyetteki sorgusu biten polislerden 11’i adliyeye sevk edildi.

AÇIĞA ALINDILAR
Bu arada, 29 emniyet mensubunun yakalandığı soruşturma kapsamında 2 kişi daha gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan 2 polisin de arandığı bildirildi.

Öte yandan, hakkında gözaltı kararı bulunan 33 polisten 31’i açığa alındı.

AYNI SORULAR
33 kişilik gözaltı listesinde olan zanlıların 12’sinin komiser,12’sinin komiser yardımcısı, 2’sinin baş polis, 6’sının polis memuru ve 1’inin ise emekli polis olduğu belirtildi.

Tümü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli zanlılara, 22 Temmuz’da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan polislere sorulan soruların aynısının sorulduğu öğrenildi.

SAVCIDAN İTİRAZ
Öte yandan, Savcı İrfan Fidan ilk soruşturmayla ilgili mahkemenin 38 kişinin serbest bırakılması kararına itiraz etti.

Fidan, Başbakan, Adalet Bakanı ve MİT Müsteşarı’nın konuşmalarının kayıt altına alınması için danışmanları hakkında dinleme kararı çıkarıldığını ifade etti.

Savcı Fidan,  dinlenilen kişiler hakkında delil olmamasına rağmen, terör örgütü üyesi oldukları yönünde karar çıkarıldığını dile getirdi.

İrfan Fidan,  “Selam-Tevhid soruşturmasında izlenen yöntemde olduğu gibi, bu iddia da çalışılıp kurgulanarak, sahneye sürülmüştür” dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
580 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.