logo

‘O evrakları Taksim Meydanı’ndan yakacağım’

Kurultayda konuşan CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, ”Milletvekili kardeşlerime sesleniyorum. Size anket yapıldı, ‘Kimi cumhurbaşkanı adayı görmek istersiniz?’ İçinizden bir Allah’ın kulu, 130’dan biriniz Ekmeleddin İhsanoğlu yazdınız mı?” diye sordu. İnce, ”Başbakan olduğumda, istihbarat teşkilatındaki inanç, mezheple ilgili tutulmuş evrakları Taksim Meydanı’nda kendi ellerimle yakacağım” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nda konuştu.

Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce ise 177 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi.

İnce kurultaydaki konuşmasına Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ”Acıyı bal eyledik” şiiriyle başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda Kılıçdaroğlu’nu sert bir dille eleştiren İnce, ”Bu cumhurbaşkanlığı seçiminde içime yara olan, dert olan, beni üzüntülere gark eden bir olayı anlatayım. Partinin üç grup başkanvekilinden birisiyim, adayı televizyondan öğrendim. 81 il başkanı bilmiyor, 60 parti meclisi üyesi bilmiyor, 130 milletvekili bilmiyor, sadece genel başkan biliyor. Bugün adaylık için imza veren milletvekili kardeşlerime sesleniyorum. Size anket yapıldı, ‘Kimi cumhurbaşkanı adayı görmek istersiniz?’. İçinizden bir Allah’ın kulu, 130’dan biriniz Ekmeleddin İhsanoğlu yazdınız mı? O zaman o anketi niye yaptınız?” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun uyguladığı yanlış politikalarla Recep Tayyip Erdoğan’a cumhurbaşkanlığının hediye edildiğini savunan İnce, Kılıçdaroğlu’nun kurultay öncesi “Bundan sonra masaya yumruğumu vuracağım” sözlerini hatırlatarak “Siparişle masaya yumruk vurursanız eliniz acır. Kimse sizden korkmaz. Partiliye sopa göstermek disiplin değildir, bunun adı zapturaptır” değerlendirmesinde bulundu.

Muharrem İnce özetle şöyle konuştu:

‘UMUT BİR BAŞLANGIÇTIR’
”Emekçiler, ezilenler bir umutla güne başlayanlar merhaba. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin özgürlük ateşini bugüne taşıyanlar merhaba. Selam olsun sana Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa. Reşadiyeli Veli’ye selam olsun. Ağrı Dağı gibi başı dik CHP’ye selam olsun. Yoldaşlarım omuzdaşlarım CHP’li kardeşlerim umut bir iddiadır bir başlangıçtır. Bizim için imkansız yoktur bahane yoktur.

‘GENEL MERKEZİN IŞIKLARI SABAHA KADAR YANACAK’
Benim iddiam size diyorum ki ben genel başkan olduğumda CHP’nin genel merkezinin ışıkları sabaha kadar yanacak. Onun için burdayım. Seçim akşamları genel merkezin önünü cenaze evine değil bayram yerine döndürmek için bu kürsüdeyiz.

‘ONU YÜCE DİVAN’A GÖNDERMEK İÇİN BURADAYIM’
15 yaşındaki Berkin’in anasını meydanlarda yuhalatan o adamı indirmek için buradayım. Askere giderken mezhebini sormayıp askerde şehit olduğunda o şehit çocuğun cemevindeki cenazesine katılmayan devlet adamına hesap sormak için buradayım. Evindeki paraları sıfırlayan, haram paraları makinelerle sayan, cumhurbaşkanını Yüce Divan’a göndermek için buradayım. Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak için iktidar olmak için önce devrimciliğimizi önce solculuğumuzu hatırlayacağız. Yola çıkarken büyük isimlerle çıkmadım bana büyük isimler değil büyük davaya inanmış isimler lazım. Bütün adaylıkları üyelerle ön seçimle yapacak. Kişilerin partisi değil ilkelerin tutarlılıkların partisi olacağız.

‘İLK 2 SEÇİMDE PARTİYİ BİRİNCİ YAPAMAYAN GİDECEK’
Artık bu partide genel başkanın ne zaman çekileceği, ne zaman istifa edeceği tartışılmayacak, tüzükte yazacak. Tüzük diyecek ki, ‘genel başkan olduktan sonra, ilk iki seçimde partiyi birinci parti yapamazsan gidersin. Bu sayın Kılıçdaroğlu için de geçerli olacak benim için de geçerli olacak. Kimse CHP Genel Başkanı ne zaman gidecek diye sormayacak.

‘CHP, ARINÇ İLE ERDOĞAN’IN KAVGASINDAN MEDET UMAN PARTİ OLMAYACAK’
Artık Cumhuriyet Halk Partisi rakiplerinin karışma ihtimalinden, Bülent Arınç ile Tayyip Erdoğan’ın kavgasından, Abdullah Gül ile çekişmesinden medet uman bir parti olmayacak.

Halk muhafazakar, halk sağda, oy sağda, o zaman sağdan bir aday bulalım, oylar da çantada keklik olsun bize gelsin mantığı doğru mantık değildir. Bir, seçmene karşı saygısızlıktır. İki, seçmene hiledir. Seçmene diyoruz ki ‘ben sağcı değilim, ama seni kandırmak için bu sağcıyı öne sürdüm, hadi gel şimdi oltaya’ diyor. Bu mantığı doğru bulmuyorum.

‘İÇİME DERT OLAN, BENİ ÜZÜNTÜLERE GARK EDEN OLAY…’
Yalova’dan sağcılaşmadan sağdan oy aldık. Bu cumhurbaşkanlığı seçiminde içime yara olan, dert olan, beni üzüntülere gark eden bir olayı anlatayım. Partinin üç grup başkanvekilinden birisiyim, adayı televizyondan öğrendim. 81 il başkanı bilmiyor, 60 parti meclisi üyesi bilmiyor, 130 milletvekili bilmiyor, sadece genel başkan biliyor. Bugün adaylık için imza veren milletvekili kardeşlerime sesleniyorum. Size anket yapıldı, ‘Kimi cumhurbaşkanı adayı görmek istersiniz?’. İçinizden bir Allah’ın kulu, 130’dan biriniz Ekmeleddin İhsanoğlu yazdınız mı? O zaman o anketi niye yaptınız? 60 parti meclisi üyesi sizin vicdanınıza sesleniyorum. Milletvekilliğinde liste olmak mı, dik durmak mı önemli. Bence dik durmak önemli. Dik durmasanız da listede olmanız tartışmalı. 100 milletvekilinden 4’te biri geldi. O arkadaşlarımızın pişmanlık duyduklarımı gördüm.

‘İHSANOĞLU ADINI DUYDUĞUM ANDA YÜZDE 100 BAŞARISIZLIK GÖRDÜM’
Sayın Kılıçdaroğlu risk aldım diyor. Risk almakta kazanma ihtimali vardır. Ben Ekmeleddin İhsanoğlu adını duyduğum anda yüzde 100 başarısızlık gördüm. Bu risk değil bu öngörüsüzlük.

‘SİPARİŞLE MASAYA YUMRUK VURURSANIZ SADECE ELİNİZ ACIR’
Bir yönetmelik değişikliği önerdim. O da şu dedim ki MHP ile birinci turda çatı kurmayalım. MHP ayrı aday çıkarsın biz ayrı aday çıkaralım. Kılıçdaroğlu uyguladığı yanlış politikalarla Erdoğan’a cumhrubaşkanlığını hediye etmiştir. Dün bir gazetede masaya yumruğumu vuracağım diyor. Sayın Kılıçdaroğlu siparişle masaya yumruk vurursanız sadece eliniz acır.

‘ZAPTURAPTLA PARTİ YÖNETİLMEZ’
Bu partiye düğün salonlarında kurultay yaptırmamak için aday oldum. Partiliye sopa göstermek, partiliyi disiplin kurullarıyla tehdit etmek, ‘seni disipline veririm’ demek bir disiplin değildir. Bunun adı zapturaptır. Zapturaptla parti yönetilmez.

‘KILIÇDAROĞLU’NU KİŞİ OLARAK ÇOK SEVERİM’
Kılıçdaroğlu’nun kişi olarak çok severim, kendisiyle kişisel hiçbir sorunum yoktur. Sayın Kılıçdaroğlu’nun namuslu bir adam olduğundan hiç şüphem yok. Ama uyguladığı yanlış politikalarla Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanlığını hediye etmiştir. Ben buna isyan ediyorum. Ben bunu hazmedemiyorum. Hazmetmeyeceğim, hazmedenler hazmetsin.

‘HALK ÖYLE DEMİYOR’
Partinin selameti ön seçimdedir. O balkondan konuşan faşist lideri solcu lider olarak susturmak için buradayım. Eğer halkın umudu Kılıçdaroğlu ise sizin kadar ben de çok sevinirim. Ama halk öyle demiyor. Burada Başbakan Kılıçdaroğlu diye bağırmaya gerek yok Tokat’ta insanlar bağırıyor mu buna bakın sokağa bakın. Bana kardeşlerim laf atınca mı şaşıracağım. Siz hepiniz benim kardeşimsiniz. Bu hava seyre gelmez yoldaşlar değişim zamanını kaçıranlar için gelecek zor olur. Halk yok sayılıyorsa bağımsız yargı yoktur.

‘O EVRAKLARI TAKSİM MEYDANI’NDA YAKACAĞIM’
Bugün bir adım attık bunun son durağı başbakanlıktır. O göreve geldiğim ilk gün istihbarat teşkilatındaki inanç, mezheple ilgili tutulmuş evrakları Taksim Meydanı’nda ben yakacağım. Önceliğimiz ekonomi. Önce iş diyeceğiz önce ekmek diyeceğiz. Soma’da yaşamını yitiren kardeşlerim bir tek kimliği vardı o da emekçi olmalarıydı. Bankaların yüzde 52’si yabancıların elinde. Dünyanın en yüksek cari açığına sahip dördüncü ülkeyiz. Bir ülkenin Fizik, Kimya ve Biyoloji mezunları işsiz geziyorsa o ülkede Ar-Ge yoktur. Kumburgaz’da 20 gündür çocuklarımız kayıp İstanbul’da üst geçit çöküyor insanlarımız ölüyor bunun arka planında bilimsel bilgiyi kullanmayan kullandırmayan bir eğitim sistemi var. Yargıya olan güveni yeniden sağlayacağız. Taşeron uygulamasına son vereceğiz. Gezi destanını yazan gençler kadar duyarlı ve dirençli olmanızı istiyorum.

‘ÇALMAYACAĞIZ, ÇALDIRMAYACAĞIZ’
Çalmayacağız, çaldırmayacağız, cesur, çalışkan olacağız. Ben size CHP’nin iktidarını vadediyorum. Bu büyük yolculuğa bugün ilk adımla başladım. Zannetmeyin ki bu yolculuk burada biter. Bu yolculuk Başbakanlıkla bitecek. Kendimi sizlere emanet ediyorum.”

Share
476 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.