logo

Nokia geri dönüyor

Finlandiya’nın yakın tarihteki en başarılı markası Nokia, cep telefonu ve tablet piyasasına Android işletim sistemiyle geri dönüyor.

Nokia-telefon-tablet1990’ların sonu ve 2000’lerin başında birbirinden popüler modelleriyle cep telefonu piyasasına yön veren Finlandiya’nın lokomotif şirketi Nokia, Çinli şirket HMD Global çatısı altında yeniden piyasaya dönmeye hazırlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre yeni telefon ve tabletler Nokia markasıyla ve Android işletim sistemi yüklü olarak tüm dünyada piyasaya sürülecek.

Samsung ve Apple ile baş edemeyince şirket değeri giderek düşen Nokia, 2011 yılında Microsoft şirketiyle anlaşarak sadece Windows Phone işletim sistemi içeren Lumia cihazlar üretmeye başlamıştı. İki yıl sonra teknoloji devi Microsoft, Nokia’yı 7 milyar dolara satın aldığını açıklamış, 25 Nisan 2014’te şirketin birleşimi tamamlanmıştı.

Bu tarihten sonra Windows Mobile bünyesinde faaliyet gösteren ve daha ziyade telekomünikasyon altyapısı ve network cihazlarını geliştirmeye odaklanan Nokia, 2016 Ocak ayında bir başka eski cep telefonu devini, Fransa’nın Alcatel firmasını bünyesine kattı.

HMD Global şirketinin bünyesindeki Foxconn, Microsoft’tan Nokia’nın isim haklarını, giriş seviyesi ürünlerini ve Vietnam’daki fabrikasını kullanma hakkını 350 milyon dolar karşılığında satın aldı. Şirket birleşimi bu yılın ikinci yarısı tamamlanacak. Çinli şirket, markaya ilk etapta 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Bir zamanların bir numaralı cep telefonu üreticisi, telekomünikasyon sektörüne öncülük ederek bugün kullandığımız LTE de dahil birçok teknolojiyi dünyaya kazandırdı. Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya’nın en başarılı markası olan Nokia, 1865 yılında kuruldu.

Kaynak: AFP, Al Jazeera

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.