logo

Niye hepimizin utancı ki, bu sizin utancınız!


Ali İhsan Karahasanoğlu
a.karahasanoglu@gmail.com

Ordu’daki bir genç kızın hunharca cinayete maruz kalması sonrasında, kimisi İslam dinini, kimisi kültürümüzü, kimisi erkek egemen bakış açısını açıkça sorumlu tutarken, bunların hiçbirisine cesaret edemeyen kimileri de, “Bu hepimizin utancı” diyerek, suçu genelleştirmeye çalışıyorlar..

Ben de bu bakış açısını reddediyorum..

Hatta kınıyorum..

Riyakarca buluyorum..

Çelişkili görüyorum..

Bu utanç hepimizin değil, bu utanç sizindir beyler..

Sizin!..

Niçin “sizin” anlatayım..

Katil ifadesinde belirtiyor.

“3 yaşındayken dedem tarafından yetimhaneye verildim.”

Çocuklarımızın aile ortamında yetişmesini isteyen, ailelerin küçük küçük sebeplerle dağılmaması, çekirdek aile ile birlikte, geniş ailenin de desteklenmesi gerektiğini söyleyen bizlere karşı çıkanlar..

3 yaşındaki iken yetimhaneye verilen çocuk üzerinden, “Utanç hepimizin” diyorlar.

Utanç hepimizin mi, yoksa aileleri dağıtan, alınyazısı gereği anne veya baba vefat ettiği için dağılmış bir aile söz konusu olduğunda, çekirdek ailenin yerini tutacak geniş aileleri desteklemeyen, önemsemeyen sizlerin midir bu utanç?..

Söyleyin; aileleri dağıtan, dağıtılması için propaganda yapanların değil midir bu utanç?

Katil anlatımını sürdürüyor..

Küçük yaşta iken, kaldığı yurdun kütüphanesinden kitap çalmış..

Cinayet işlemeseydi bu katil, medyamız nasıl haberleştirirdi bu bilgiyi?

“Okuma azmine bak.. Kütüphaneden kitap çalarak okumuş.”

Oysa..

“Okuma”nın çok öncesinde, gençlerimize “hak” kavramının öğretilmesi gerektiğini söyleyen bizler..

İtekleniyoruz.. Horlanıyoruz.. Çağdışı gösteriliyoruz.. Gerici olarak yaftalanıyoruz..

Ama “hak” yemeye başlayanlar, kitap ile de başlasalar..

Sonunda hayat hakkını da çalıyorlar..

Hayat hakkını çaldıklarında ise..

“Çalma”nın başında karşı çıkmayanlar, güzelleme yapanlar.. “Bu utanç hepimizin” diyerek, suçun tek sorumlusu olduklarını gizlemeye çalışıyorlar.

Bu utanç bizim, hepimizin değil beyler..

Bu utanç; “hak” kavramının ve onun sonrasında da ahiret kavramının çocuklara öğretilmesini gericilik olarak gösteren sizlerindir..

Daha dünkü gazetelerde, okul öncesi eğitimde vakıflar aracılığı ile dini bilgilerin çocuklarımıza verilmesini, salya sümük ifadelerle itibarsızlaştırmaya çalışan, engellemek isteyenlerindir, Ordu’daki cinayetin utancı..

“Hastanelerde, cezaevlerinde Allah inancını öğretelim” dediğimizde..

“Hastanede imam” başlıkları ile..

“Cezaevinde imam” manşetleri ile karşımıza çıkanlarındır bu utanç..

Cezaevindeki insanlara Allah inancının, hesap verme inancının, ahiret gününün öğretilmesini engellemek isteyenler..

“Kim olduğu önemli değildi.. Herhangi bir kişiyi öldürmek için arayışa girdim” diyecek kadar canavarlaşan insanların müsebbipleri sizlersiniz..

Bu utanç sizin..

Katil anlatıyor..

“Markete girdim, gazoz aldım, parasın ödemeden çıktım..”

Eğer cinayeti işlemeden önce, bu “Gazoz alıp, parasını ödememe” üzerinden bir haber okuyacak olsaydık..

Market sahibi, bu kişiyi yakalayıp, bir gazeteciye konuyu aktarsaydı..

Manşet şu idi: “İnsanlar, açlıktan gazoz çalmak zorunda kalıyor!”

Ama aynı kişi, o hırsızlık sonrasında, bir de cinayet işleyince..

Şimdi şöyle haberleştiriyorlar:

“Vay namussuz.. Marketin parasını bile vermemiş!”.

Utanç bizim değil, bu riyakarlığı yapanlarındır..

Bu çelişkiye imza atanlarındır.

Sırf siyasi iktidara çelme takmak için, her olayı, siyasileştirenlerindir.

Algı operasyonlarına imza atanlarındır..

Ülkenin içindeki dar gelirli insanlara sosyal destek amacıyla yapılan gıda yardımlarını bile, siyaset malzemesi haline getirip, “Ekmek dağıtıp oy alıyorlar. Beyni, midesine bağlı seçmen” hakaretleri ile karşımıza çıkanlarındır bu utanç..

Komşu Suriyeli insanlara açtığımız kapıları kapatmaya çalışan, onlara yapılan yardımların boş olduğunu iddia eden, mazlum insanlardan “dua alma”yı, gereksiz gören, kendisini dev aynasında izleyip, “Dua da ne ki? Biz tedbirlerimizi aldık mı, kim bize ne zarar verebilir ki?” diye böbürlenen kafaların utancıdır bu..

Bu ülkede okumayan insan kalmasın, bu ülkede aç insan kalmasın, bu ülkede inancını öğrenmeyen insan kalmasın diye..

Geceli gündüzlü çalışan..

Bu uğurda hayatını hayra adamış insanların yönetimindeki İlim Yayma Cemiyeti’ni, Ensar Vakfı’nı, TÜRGEV’i ve diğer vakıflarımızı sabahtan akşama kadar topa tutanlar..

Devletin, belediyelerin arsaları üzerinde işadamlarından toplanan paralarla yapılan yurtları, “peşkeş çekme” diye niteleyen..

Sanki bu vakıf hizmetlerinden, birileri ceplerini dolduruyormuş gibi algı oluşturan..

Ahlaksızların utancıdır bu!

Toplumda bir tane aç insan, bir tane okumak isteyip de okuyamayan gencimiz kalmasın diye didinen insanları alçakça, haince suçlayanlar..

Binlerce gencimizin kaldığı yurtlarda, küçücük bir tekil olumsuz olay yaşandığında, “Kapatılsın.” diye naralar atan..

Toplumun “hak” kavramı üzerinden bilinçlenmesini sağlamaya çalışanlara saldıranların utancıdır bu..

Katil, “Birisini öldürmek için yola çıktım. Kadın, erkek, çocuk farketmezdi” derken..

“Öldürülen kız, üniversiteli idi. Balerin idi..” diyerek..

Katil, sanki öldürdüğü genç kızın balerin olduğunu biliyormuş da, balerinlik yaptığı için bu cinayeti işlemiş gibi algı oluşturmaya kakışan, bunun üzerinden bile dindar insanları karalamaya çalışan ahlaksız, namussuzların utancıdır bu..

Bir manyak katilin işlediği cinayeti, “İnsanların hayat biçimine, tercihlerine karışmamalıyız” söylemleri ile, dindar insanlara yüklemek isteyenlerin sırtındaki utançtır bu..

Dürüst olalım..

“Hak” kavramına önem verelim..

“Çıkınca daha önce gözüme kestirdiğimi de öldüreceğim” diye insanlıktan çıkmışlara “ahiret inancı”nı aktarıp, “Sonunda gideceğin cehennemden asla çıkamazsın ama” bilincini vereceğimize..

“Her şey dünyada. Cennet de dünyada, cehennem de” diyenlerin utancıdır; bu!

(YENİ AKİT)

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...