logo

07 Aralık 2015

NASA Plüton’un yeni görüntülerini paylaştı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Plüton’a ait yüksek çözünürlüklü fotoğrafları paylaştı.

plüton1NASA, Plüton’un en temiz ve yüksek çözünürlükteki görüntülerini yayınladı.

NASA’nın internet sitesinden yapılan açıklamada “Bu, alabileceğimiz en iyi görüntü. Bunlar aynı zamanda uzay aracının gönderebileceği en yüksek kalitede ve sıkıştırılmamış, genişletilmiş görüntüler” ifadeleri yer aldı. NASA ayrıca, görüntüler için “Plüton’un, insanlığın onlarca yıl göremeyeceği en iyi detayları” tanımlamasını yaptı.

plüton2

Yayınlanan görüntülerde, Plüton yüzeyindeki kraterlerin iç duvarları ve çukur buzlu ovalar detaylı şekilde görülüyor. Plüton’un temmuz ayında yayınlanan ilk görüntülerde sadece dağ sıraları görülürken yeni fotoğraflarda dağlar tek tek görülebiliyor.

NASA, temmuzda Plüton’un ilk fotoğrafını paylaşmıştı. Uzay aracı New Horizon güneş sisteminde 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden yola çıkarak başladığı yolculuğu sırasında dünyaya 5 milyar kilometre uzaklıktan çektiği fotoğrafları NASA üssüne göndermeye devam ediyor.

plüton3

2 bin 370 kilometre genişliğindeki Plüton’un fotoğrafları, uzayın keşfi için atılan büyük adımlardan biri olarak nitelendiriliyor. Plüton’un yeni görüntülerine NASA’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Etiketler: »
Share
347 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET