logo

Muson yağmurları yüzlerce can alıyor

Pakistan’da 6 gündür etkili olan muson yağmurları sonucu meydana gelen sel ve heyelanda 205 kişi yaşamını yitirdi. Komşu Hindistan’da da 120 kişi hayatını kaybetti.

Pakistan’ın kuzeyiyle doğusunda etkili olan sel ve heyelanda 530 köy sular altında kaldı. Sel ve heyelan nedeniyle 9 bin kişi evlerini terketmek zorunda kaldı.

Sel ve heyelan komşu Hindistan’ın kuzeyini de vurdu. Burada da 120 kişi hayatını kaybetti. Bölgede nehir suları yükseldiği için tehlikenin sürdüğü belirtiliyor.

Pakistan’da son 6 gündür ülkenin kuzeydoğu kesimlerinde etkili olan Muson yağmurları nedeniyle çeşitli bölgelerde yaşanan sel, köy ve kasabaları vurdu.

Özellikle ülkenin kuzeydoğusundaki dağlık kesimde, Deosai buzulunda yaşanan mevsimsel erimelerle birleşen şiddetli yağışlar kayıpların artmasına yol açtı.

Kuzey-güney doğrultusunda Arap Denizi’ne akan Çenap ve Jehlum nehirlerinin taşması sonucu yaşanan sellerde, şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 205’e ulaştı.

Ordu ve sivil kurtarma ekipleri tarafından ise 3 binden fazla kişi botlarla ve helikopterlerle kurtarılarak güvenli bölgelere nakledildi.

Sel olaylarının yaşandığı Pencap Eyaleti’nde acil durum ilan edildi.

Pakistan’da çarpık yapılaşma ve bina yapımında kullanılan malzemelerin kalitesizliği nedeniyle her yıl onlarca kişi Muson yağmurlarının etkili olduğu Ağustos ve Eylül aylarında, aşırı yağışların neden olduğu felaketlerde hayatını kaybediyor.

Pakistan’da 2010 yılında Muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketinde en az bin 800 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 21 milyon kişi felaketten etkilenmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
795 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.