logo

12 Eylül 2014

Milli Takım defteri o isimler için kapandı artık!

Terim’in “Hayâl kırıklığına uğrattılar” dediği isimleri, Milliler’i Danimarka, İskoçya ve İzlanda’da yakından izleyen Ali Can açıklıyor.

MİLLİ Takım’ın İzlanda karşısındaki kötü futbolu ve aldığı 3-0’lık yenilgi en çok teknik direktör Fatih Terim’i hüsrana uğrattı. Riva’da başlayıp, Danimarka ve İskoçya’da devam edip Reykjavik’de son bulan 7 günlük kampta Terim kozlarını o kadar açık oynadı ki, o kadar çok özgüven aşıladı ki karşılığında aldığı ağır mağlubiyet de yıkım oldu.

ASLINDA uyarı Danimarka ile oynanan hazırlık maçında geldi. lk yarı tanınmayacak kadar kötü futbol ikinci yarıda alınan riskle beraber (Emre ve Olcan da oyuna girmişti) galibiyeti getirdi. İzlanda maçının senaryosu da böyleydi. İlk yarı 1-0, ikinci yarı tam Mustafa Pektemek oyuna girmeye hazırlanıyordu ki hamleler bir işe yaramadan mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

TECRÜBELİ hoca basın toplantısında da ifade ettiği gibi “Bazı oyuncularım beni hayâl kırıklığına uğrattı” sözüyle gerekli mesajı verdi. Bu isimlerin başında Selçuk geliyor. Orta sahada adam kovalamadı, kovalayamadı. Olcan verilen şansı kullanamadı. Zira kadroda Olcay Şahan daha ağır bassa da Terim son anda tercihini Olcan’dan yana kullanmıştı.

RESMEN DUVARA ÇARPTIK

BURAK da sahada dolanan ve oyun zekasını kullanmayan isimlerin başında geliyordu. “Danimarka maçı aldattı” diyenler de oldu. Haklılar çünkü; genç ve yeni bir takıma oynadık. İzlanda ise fizik olarak ezici üstünlük kuran adeta taş gibi bir takımdı. Duvara çarpıp yere düşen halimiz çok yadırgandı.

FATİH hocaya hayâl kırıklığı yaşatan Arda’yi şimdilik ayırmak gerek. Sakatlıktan çıktı, zaten hazır da değildi. Aslında çoğu taktik idmanında yedek takımdaydı ve sadece 11 için kısa süre deneniyordu. Terim maçı erken kopartmak ve olası gol bulmak adına Arda’yı 11’de başlattı. Kötü olduğunu gördü ve alacaktı ama Ömer’in kırmızısı planları alt üst etti.

YENİ sistemi de sorgulayanlar oldu. Evet Fatih hoca da son dönemlerin moda olan oyun sistemine geçiş yaptı ama bu takım taktiğe o reaksiyonu veremedi. 5’li defans Ömer, Topal ve Ersan kademeyi kaçırmadı, kanatlardaki Gökhan ve Caner’de de sorun yok ancak orta sahamız defans ve ofansif anlamda bağlantıyı kuramıyor. Emre dışında kimse ayakta kalamadı.

SADECE BİZ Mİ DİNLEDİK?

ŞÖYLE bir kampta yapılan çalışmalar aklıma geldi de hocanın söylediği ile sahada yapılanlar arasında dağlar kadar fark vardı. Bir kere topu kanatlara taşıyamadık. Terim, idamanlarda hep, “Kanatlar tamam biz merkezden oynayalım” dedi. Bir ara top bile göremedik.

GÖKHAN en az 10’a yakın boş bindirme yaptı, gören dahi olmadı. Kritik bölgelerde faul bile verilmedi. Verilse altı pasın içinde neler yapacağımızı iyi biliyorduk. Dizilişleri hep anlattı Fatih hoca. Ben bile saha kenarında not tuttum, herhalde dinleyen de sadece bizlerdik.

VOLKAN HEMEN DÖNMEYECEK!

İzlanda maçında yenen goller gözleri kadroya çağırılmayan F.Bahçeli eldivene çevirdi.

Ancak Terim’in kararı sonrası pozitif hiçbir adım atmayan Volkan’a milli forma hâlâ uzak.

GELELİM kalemize. Onur’un kaleciliğine diyecek bir şeyimiz olamaz. Ancak tecrübe kolay kazanılmıyor. Yediğimiz ilk golden öncesi 2 kornerde de Onur kale çizgisinde cebelleşti. Ortalar özellikle içeriye geliyordu, Onur’a faulle karışık markaj uygulayıp hareketlerini kısıtladılar. İnce bir taktikti, ama golü de belli etmişti.

ŞİMDİ ne olacak. F.Bahçe taraftarı “Volkan olsaydı” diye cümleye başlayıp “Ahı tuttu” diye cümleyi bitiriyor. Bence Volkan için milli takım defteri “şimdilik” kapandı. Çünkü kendini Süper Kupa sonrasında da gerektiği gibi ifade edemedi.

VOLKAN eğer hocasını arayıp içinde bulunduğu durumu ve psikolojisini anlatsaydı, Milli Takım kampına gidip bir çay-kahve içip arkadaşlarına başarılar dileseydi bu ayrılık geçici derdim. İyi mi oldu, olmadı tabii. Sözkonusu olan milli formaysa tefarruat diğer konular.

MİLLİ Takım’ın Volkan’a ihtiyacı var bu gerçek ancak bu hemen olmayacak.

SON 24 YILIN EN KÖTÜ BAŞLANGICI

EURO 2016 elemelerine 3-0’lık İzlanda yenilgisiyle başlayan A Milli Takımımız, 1990’daki 5-0’lık İrlanda mağlubiyetinin ardından Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası eleme gruplarına en kötü başlangıcını gerçekleştirdi. Türkiye Futbol Direktörü Terim döneminde Ay-yıldızlılar ilk kez bir grup eleme maçında 3 farklı skorla kaybederken, milliler ayrıca Avrupa Şampiyonası elemelerine 20 yıl sonra puansız başladı. (Şampiy10)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
676 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.