logo

Meclis’in gündemi Soma faciası

TBMM’nin bu hafta gündemi Soma’da yaşanan maden faciası. Facia nedeniye iki gün çalışmayan Meclis Genel Kurulu, Salı günü AK Parti ve muhalefet partilerinin verdiği araştırma önergesini görüşecek.

Soma’da yaşanan maden faciası, Meclis’in gündemine geliyor. Meclis’te Soma için araştırma komisyonu kuruluyor.

AK Parti, CHP ve HDP’nin Soma’daki faciayla ilgili meclis araştırması açılmasını içeren önergeleri, 20 Mayıs Salı günü Genel Kurul’da görüşülecek. 3 partinin önergeleri birleştirilerek görüşülecek.

Önergelerin görüşülmesinin ardından Genel Kurul’da tüm partilerin oylarıyla araştırma komisyonu kurulmasının kabul edilmesi bekleniyor.

Araştırma komisyonu kurulması durumunda, komisyon, Soma’da 301 maden işçisinin ölümüne neden olan facianın nasıl yaşandığını, faciaya nelerin sebep olduğunu inceleyecek.

Meclis Genel Kurulu’nda, 21 Mayıs Çarşamba günü ise Sayıştay’da boşalan üyelikler için seçim yapılacak. Milletvekilleri, Sayıştay’ın boşalan 5 üyeliği için Plan ve Bütçe Komisyonu’nun bildirdiği 10 üye arasında seçim yapacak.

Çalışmalarını tamamlayan Sporda Doping Araştırma Komisyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, raporunu 21 Mayıs Çarşamba günü kamuoyuna açıklayacak.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ise, kadın ve çocuklara yönelik suçlarla ilgili önemli düzenlemeler getiren yeni yargı paketini 20 Mayıs Salı günü “Tali Komisyon” olarak ele alacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
650 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.