logo

04 Kasım 2019

Manevî vatanımızı yaşatamazsak maddî vatanı koruyamayız!


D.Mehmet Doğan
m.dogan@gmail.com

Mevcut sınırlarımızın korunması için büyük bir silahlı gücü ayakta tutuyoruz. Maksat “Milli savunma”!

Millî savunmadan maksat sadece topraklarımızı, yani maddî vatanı korumak mıdır? Maddî vatanı korumakla iş biter mi? Daha doğrusu manevî vatanı ayakta tutamazsak maddî vatanı koruyabilir miyiz?

Bir soru daha: Bütün derdimiz toprağı korumak mı?

Elbette o topraklar üzerinde yaşayan milleti de korumak milli savunmadır. Millet kelimesi esas olarak değer ihtiva eden bir kelimedir. Milleti değerler var eder, yaşatır ve geleceğe taşır. Bedenler kisve giyinir, millet olur. Yoksa beden, ırk, etni…bir anlam ifade etmez. Biyolojik olarak bütün insanlar aynıdır. İnsanı insan yapan, hayvandan ayıran maneviyatıdır.

Değer dünyası bir bütündür. Eğer bu bütünü gözetemezseniz, değer parçalanması ortaya çıkar.

Değerler alanı sadece “din”e hasredilebilir mi? Elbette işin esası inançtır. Ancak inançtır ki uygulama safhasında geniş değer alanları var eder. Esas ölçüyü o koyar.

Sanatsız, edebiyatsız, kültürsüz, hayatsız din olmaz. Olursa iş te o IŞID’cilik olur. Senden kıl kadar farklı din kavrayışı olanları katletmeye kadar gider. Din senin anladığınla, kapasitenle sınırlı kalır.

Dilimiz, kültürümüz, edebiyatımız, sanatımız…yüzyıllar içinde var ettiğimiz manevî vatanımızdır.

Ordumuz sınırlarımızı korurken, içeride millet varlığı saldırı altında!

Dilimiz saldırı altında! Kültürümüz saldırı altında!

Edebiyatımız, sanatımız bütün bin yıl içinde ortaya koyduğumuz umran eserleri sistemli olarak yok ediliyor!

Peki bunu kim yapıyor?

Eğer bu sistematik olarak yapılıyorsa, ancak “eğitim” yoluyla olabilir.

Milli Eğitim, milli varlığımızı yok etmek için sistematik faaliyetlerini aksatmadan sürdürüyor. Bakanlığın ismindeki “milli” kelimesine muhtemelen milli varlığı yok etme görevinden ötürü yer verilmiştir!

Milli varlığımızı yok etme bakanlığı!

“Milli Eğitim bakanı Nureddin Topçu okuyor mu?” sorusunu sormuştuk.

Bu soruya sormamızın sebebi, merhum Topçu’nun “felsefesi olmayanın maarifi olmaz” cümlesi idi.

Felsefemiz var mı? Bu soruya cevap vermeden önce “öğretim sisteminde felsefe dersi var mı?” sorusuna cevap vermeliyiz!

Dilimiz, edebiyatımız, sanatımız; bize ait olan her şey bu bakanlığın elinin altında can çekişiyor.

Bakanlık “yönbulma” diyemiyor, “orienteering” diyor!

Keşif diyemiyor, “orff” diyor!

İcra diyemiyor “performans” diyor!

En çok bilinen Türkçe kelimelerin bile yabancı dilden karşılıklarını çocukların zihnine kazıyor!

Ara tatili öğretmen eğitim semineri programındaki bazı kelimeler bunlar. Türkçe yoksa, Türkiye de yok demektir. Edebiyatımız, sanatımız, müziğimiz, halk oyunlarımız yoksa, Türkiye’den bahsedebilir miyiz? Ömer Seyfeddin’i yasaklayan bir bakanlık Türkiye’nin milli eğitim bakanlığı olamaz.

Milli eğitimin malum programında müzik, dans öğretim aracı olarak sık zikrediliyor. Hangi dans? Milli Eğitim Bakanlığı son on beş yıl içinde yüzbinlerce gencin uygulayarak öğrendiği halk danslarını tükenme noktasına getirdi. Folkloru yok ettik, batılı danslarla çocuklarımızı yetiştireceğiz! Türkülerimiz, şarkılarımız kısacası müziğimiz bir yana, opera bir yana. Türkiye’de seyircisi icracısını geçmemiş bir ses sanatı opera. “Bunu sanatkârları ne ölçüde başarıyor ki, çocuklardan bunu bekliyoruz?” sorusunu soran yok.

Manevi vatanımız ağır saldırı altında, bu saldırı içeriden. Gerçek vatan Savunması buradan başlar. Bunu idrak ettiğimiz gün Milli Savunma hedefine ulaşır!

(KARAR)

Etiketler:
Share
241 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Düzmece aydın ile zoraki muhalefet kolkola

  14 Kasım 2019 YAZARLAR

  “Bir yığın yeteneksizin nasıl olup da ülkenizi, şirketinizi, fabrikanızı, mağazanızı, büronuzu avuçlarının içine aldıklarına şaştığı­nız oluyor mu?” sorusuna cevap arıyor. Dr. Laurance J.Peter. Cevabı şu: ken­di yeteneksizlik düzeyine erişen bir görevli, görevinin gereğini yerine getireceğine, kusursuz olarak ya­pabildiği bir dizi başka işlere girişir, asıl işini yapacağına sürekli hazırlıklarla oyalanmayı ter­cih eder. Örneğin yeteneksiz matema­tik öğretmeni öğrencilerine matematik öğreteceğine matematiğin öneminden bahseder.” (Peter İl­kesi, ...
 • Yönetim İslâmî değilse

  14 Kasım 2019 YAZARLAR

  Daha ziyade fıkıh ve kelam kitaplarında ve az sayıda siyaset, emval vb. konulara ait kitaplarda İslam devlet başkanı olabilmek için kişinin hangi nitelikleri taşıması gerektiği anlatılmış ve tartışılmıştır. Ehl-i sünnete göre Kurayş kabilesinden, müctehid derecesinde alim, vücutça sağlam, güzel ahlak sahibi olması ve bir şekilde ümmetin kendisine bey’at etmiş olmaları gerekiyor, ama evdeki hesap pazardakine uymuyor. Uymayınca da teker teker niteliklerden vazgeçiliyor, zaruret, fitnenin ve kargaşanın önlenmesi, ümmetin ve İslam vatanının koru...
 • 100 soruda ahiret!

  14 Kasım 2019 YAZARLAR

  Dün toprağa verilen Mümtaz Soysal’ın meşhur kitabıdır, “100 soruda Anayasa..” Ondan esinlenerek, “100 soruda ekonomi” başlığı ile. “100 soruda Milli Mücadele” başlığı ile.. “100 soruda Annelik-Babalık Rehberi” başlığı ile. “100 Soruda Vasiyetname” başlığı ile.. Ve daha nice “100 Soruda” diye başlayan kitaplar yazıldı.. Mümtaz Soysal’ın ölümü ve dün bir camide cenaze namazının kılınıp.. İslam mezarlığına defnedilmesi vesilesi ile.. Şimdi biz bir kitap önerisi daha yapalım: “100 Soruda Ahiret!” Siz, isterseniz “Ahire...
 • Netanyahu yine azdı

  14 Kasım 2019 YAZARLAR

  İşgal rejiminin başbakanı Benyamin Netanyahu’nun erken genel seçimleri tekrar etmesine ve siyonist kitlenin desteğini almak amacıyla Batı Yaka’yı İsrail’e ilhak edeceğine, bu bölgede yeni yahudi yerleşim merkezleri inşa edeceğine dair vaatlerde bulunmasına rağmen beklediği desteği alamadı. O yüzden işgal devletinin parlamentosu durumundaki Knesset’te, anlaşabileceği partileri bir araya getirmek suretiyle bile bir koalisyon hükümeti oluşturmaya yetecek sayıda sandalye kazanamadı. Bu durum işgal rejiminde yeniden bir hükümet krizi sorununun yaşan...