logo

04 Kasım 2019

Manevî vatanımızı yaşatamazsak maddî vatanı koruyamayız!


D.Mehmet Doğan
m.dogan@gmail.com

Mevcut sınırlarımızın korunması için büyük bir silahlı gücü ayakta tutuyoruz. Maksat “Milli savunma”!

Millî savunmadan maksat sadece topraklarımızı, yani maddî vatanı korumak mıdır? Maddî vatanı korumakla iş biter mi? Daha doğrusu manevî vatanı ayakta tutamazsak maddî vatanı koruyabilir miyiz?

Bir soru daha: Bütün derdimiz toprağı korumak mı?

Elbette o topraklar üzerinde yaşayan milleti de korumak milli savunmadır. Millet kelimesi esas olarak değer ihtiva eden bir kelimedir. Milleti değerler var eder, yaşatır ve geleceğe taşır. Bedenler kisve giyinir, millet olur. Yoksa beden, ırk, etni…bir anlam ifade etmez. Biyolojik olarak bütün insanlar aynıdır. İnsanı insan yapan, hayvandan ayıran maneviyatıdır.

Değer dünyası bir bütündür. Eğer bu bütünü gözetemezseniz, değer parçalanması ortaya çıkar.

Değerler alanı sadece “din”e hasredilebilir mi? Elbette işin esası inançtır. Ancak inançtır ki uygulama safhasında geniş değer alanları var eder. Esas ölçüyü o koyar.

Sanatsız, edebiyatsız, kültürsüz, hayatsız din olmaz. Olursa iş te o IŞID’cilik olur. Senden kıl kadar farklı din kavrayışı olanları katletmeye kadar gider. Din senin anladığınla, kapasitenle sınırlı kalır.

Dilimiz, kültürümüz, edebiyatımız, sanatımız…yüzyıllar içinde var ettiğimiz manevî vatanımızdır.

Ordumuz sınırlarımızı korurken, içeride millet varlığı saldırı altında!

Dilimiz saldırı altında! Kültürümüz saldırı altında!

Edebiyatımız, sanatımız bütün bin yıl içinde ortaya koyduğumuz umran eserleri sistemli olarak yok ediliyor!

Peki bunu kim yapıyor?

Eğer bu sistematik olarak yapılıyorsa, ancak “eğitim” yoluyla olabilir.

Milli Eğitim, milli varlığımızı yok etmek için sistematik faaliyetlerini aksatmadan sürdürüyor. Bakanlığın ismindeki “milli” kelimesine muhtemelen milli varlığı yok etme görevinden ötürü yer verilmiştir!

Milli varlığımızı yok etme bakanlığı!

“Milli Eğitim bakanı Nureddin Topçu okuyor mu?” sorusunu sormuştuk.

Bu soruya sormamızın sebebi, merhum Topçu’nun “felsefesi olmayanın maarifi olmaz” cümlesi idi.

Felsefemiz var mı? Bu soruya cevap vermeden önce “öğretim sisteminde felsefe dersi var mı?” sorusuna cevap vermeliyiz!

Dilimiz, edebiyatımız, sanatımız; bize ait olan her şey bu bakanlığın elinin altında can çekişiyor.

Bakanlık “yönbulma” diyemiyor, “orienteering” diyor!

Keşif diyemiyor, “orff” diyor!

İcra diyemiyor “performans” diyor!

En çok bilinen Türkçe kelimelerin bile yabancı dilden karşılıklarını çocukların zihnine kazıyor!

Ara tatili öğretmen eğitim semineri programındaki bazı kelimeler bunlar. Türkçe yoksa, Türkiye de yok demektir. Edebiyatımız, sanatımız, müziğimiz, halk oyunlarımız yoksa, Türkiye’den bahsedebilir miyiz? Ömer Seyfeddin’i yasaklayan bir bakanlık Türkiye’nin milli eğitim bakanlığı olamaz.

Milli eğitimin malum programında müzik, dans öğretim aracı olarak sık zikrediliyor. Hangi dans? Milli Eğitim Bakanlığı son on beş yıl içinde yüzbinlerce gencin uygulayarak öğrendiği halk danslarını tükenme noktasına getirdi. Folkloru yok ettik, batılı danslarla çocuklarımızı yetiştireceğiz! Türkülerimiz, şarkılarımız kısacası müziğimiz bir yana, opera bir yana. Türkiye’de seyircisi icracısını geçmemiş bir ses sanatı opera. “Bunu sanatkârları ne ölçüde başarıyor ki, çocuklardan bunu bekliyoruz?” sorusunu soran yok.

Manevi vatanımız ağır saldırı altında, bu saldırı içeriden. Gerçek vatan Savunması buradan başlar. Bunu idrak ettiğimiz gün Milli Savunma hedefine ulaşır!

(KARAR)

Etiketler:
Share
277 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...