logo

23 Aralık 2016

Libya yolcu uçağı kaçırıldı!

İçinde biri bebek 118 kişi bulunan Libya uçağı, kaçırılarak Malta’ya indirildi. Kaddafi yanlısı olduğu belirtilen hava korsanları, uçağı patlatmakla tehdit etmişti. Olaydan yaklaşık 3 saat sonra yolcuları serbest bırakmaya başladılar.

libya-ucagiLibya’da Afriqiyah Havayolları’nın Sebha’dan Trablus’a giden iç hat seferini gerçekleştiren Airbus A320 tipi bir yolcu uçağı kaçırıldı. Uçağı kaçıran hava korsanlarının eski Libya lideri Kaddafi yanlısı olduğu öne sürülüyor.

İçinde biri bebek 111 yolcu (82 erkek, 28 kadın), 7 mürettebat bulunan uçak, elinde el bombası olduğu iddia edilen hava korsanları tarafından Luka kentindeki Uluslararası Malta Havaalanı’na indirildi. Hava korsanları, talepleri yerine getirilmezse uçağı havaya uçurmakla tehdit etmişti. Türkiye saati ile 15.55’te ilk yolcular uçaktan inmeye başladı.

İstekleri yerine getirilirse yolcuları bırakacakları belirtilen korsanların Libya Ulaştırma Bakanı Milad Matuk ile pazarlık yaptığı öne sürülmüştü.

ÖZEL TİM BEKLİYOR

Malta Başbakanı Joseph Muscat, güvenlik güçlerinin müdahale etmek için havalimanında hazır beklediğini açıklamıştı.

Yerel saatle 10.20’de Sebha’dan kalkan 8U209 sefer sayılı uçağın 11.20’de Trablus’ta olması gerekiyordu ancak yolcular aynı saatte kendilerini Malta’da buldu.

GEÇEN HAFTA DA SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Geçen hafta cuma günü aynı havayolu şirketinin bir uçağı silahlı saldırıya uğramıştı. Uzak mesafeden açılan ateşte bir başka Airbus gövdesinden hasar almıştı.

Libya Havayolları’nın CEO’su Fatih El-Şatti ise kim oldukları bilinmeyen bir silahlı grup tarafından kaçırılmış ve 47 gün sonra 8 Aralık’ta serbest bırakılmıştı.

Ekim ayında ise AB yetkililerini taşıyan küçük bir uçak Malta’da düşmüş ve 5 kişi hayatını kaybetmişti.

9 Haziran 1997’de de Malta Hava Yolları’na ait La Valetta-İstanbul seferini yapan uçak, İsmail Beyazpınar ve Nusret Akmercan tarafından Köln’e kaçırılmıştı. Korsanlar, Papa’ya suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılması amacıyla eylemi gerçekleştirmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
153 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET