logo

Kurtulmuş: TSK siyasetin içine çekilemez

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Hürriyet gazetesinin ‘Karargah rahatsız’ manşetiyle ilgili açıklamada bulundu. Kurtulmuş, “Türk Silahlı Kuvvetleri de hükümetin, sivil iradenin, milletin görev vermiş olduğu, yetkilendirmiş olduğu iradenin emrinde görevlerini yapan Türkiye’nin önemli kuruluşlarından birisidir. Siyasetin içerisine asla girmeyecektir.” dedi.

Numan KurtulmuşBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı.

Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları;

(Karargah rahatsız haberi) Bu manşetin doğru algılanmadığı kanaatindeyim. Öyle anlaşılıyor ki birileri Türkiye’de sivil siyasi iradeyle, hükümetle Türk Silahlı Kuvvetlerinin uyumlu bir şekilde çalışmasından rahatsızlık duyuyor. Birileri 15 Temmuz’daki o felaketten sonra Türk Silahlı Kuvvetlerimizin itibarını yerle bir eden o 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yeniden itibar kazanarak, yeniden halkla bütünleşme sürecine girerek operasyonlar yapmasından, bu operasyonlarda da başarılı olmasından öyle anlaşılıyor ki birileri rahatsızlık duyuyor.”

Türkiye eski Türkiye değildir. Herkesin bu anlamda sözlerine, söylediklerine dikkat etmesi lazım. Artık öyle herhangi bir şekilde manşet atarak ne Türk Silahlı Kuvvetlerine ayar vermek, ne Türkiye’nin siyasi iradesine, hükümete ayar vermek mümkün değildir. Herkes bunu aklına koysun.

Suyun altından çok sular geçti, köprünün altından çok sular aktı. Türkiye’de bundan sonra sivil irade, yani hükümet, milletin vermiş olduğu yetkiye dayanarak işinin başındadır. Millet, milli iradenin yegane koruyucusu, yegane kollayıcısıdır. 15 Temmuz’da da bunu göstermiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri de hükümetin, sivil iradenin, milletin görev vermiş olduğu, yetkilendirmiş olduğu iradenin emrinde görevlerini yapan Türkiye’nin önemli kuruluşlarından birisidir. Siyasetin içerisine asla girmeyecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kimsenin de siyasetin içine sokmaya gücü yetmez.

(IKBY Başkanı Barzani’nin ziyareti sırasında IKBY bayrağının göndere çekilmesi) İlk kez çekilmiyor. Sayın Barzani, Türkiye’ye her geldiğinde bu diplomatik uygulama yapılmıştır. Hem Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bayrağı hem Irak bayrağı hem de Türk bayrağı, üç bayrak asılmıştır. Dolayısıyla önceki uygulamalarda da böyle olmuştur. Daha önceki ziyaretlerde de aynı uygulama olmuştur, bu uygulama diplomatik teamüllere uygundur.”

(Yunanistan Savunma Bakanı’nın Kardak kayalıklarına ilişkin açıklaması) Türkiye, Ege’deki haklarını bilmektedir. Ege’de hiçbir oldu-bittiye şimdiye kadar müsaade etmediği gibi bundan sonra da etmeyecektir. Kardak kayalıklarının Türkiye için sembolik bir değeri, anlamı vardır. Kardak kayalıklarındaki bu sembolik anlama bağlı olarak Türkiye her türlü hakkını, hukukunu Ege Denizi’nde koruyabilecek güce de kudrete de imkana da stratejiye de sahiptir.

(FETÖ ile mücadele) Gülen’in Kanada’ya kaçması yönünde istihbarat var

(Rakka operasyonu) Gelinmiş bir ortak nokta yok, görüşmeler sürüyor. Operasyonları toprak kazanmak için yapmıyoruz.

(ABD’nin YPG politikası) Makul ve meşru muhalefetle işbirliği yapılmalı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
775 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.