logo

‘Konuşma’ları ilk kez kaydedildi

Brezilyalı bilim insanları, su kaplumbağalarının birbirleriyle “konuşma”larını kaydetmeyi başardı. Dişi kaplumbağalar, yavrularıyla 6 farklı ses çıkararak iletişim kuruyor.

Vahşi Yaşamı Koruma Topluluğu (WCS), Amazon Araştırmaları Ulusal Enstitüsü ve Brezilyalı bilim insanları, Amazon ormanlarında Rio Trambetas ırmağı yataklarında 2009-2011 yılları arasında su kaplumbağalarıyla ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptı.

İki yıl süren araştırmanın sonuçları “Herpetologica” isimli bilim dergisinde yayımlandı.

Bilim insanları, bu araştırmayla ilk kez “anne kaplumbağa”nın yavrularıyla iletişim kurmak için çıkardığı sesleri kayıt altına almayı başardı.

Bilim insanları mikrofonlar ve su altı hidroforları kullanarak su kaplumbağalarına ait 250’den fazla özgün ses kaydetti ve bu sesler daha sonra analiz edildi.

Dişi su kaplumbağaları ve yuvasından ayrılmaya yeni hazırlanan yavruların çıkardığı sesleri içeren kayıtlar, su kaplumbağalarının yuva yapma dönemlerinde aralarında sesli olarak bilgi alışverişi yaptıklarını ve 6 farklı ses kullanarak birbirleriyle iletişim kurduklarını ortaya çıkardı.

Araştırmayla ilgili İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye açıklama yapan Brezilyalı bilim insanı Dr Camila Ferrara, “Çıkardıkları seslerin tam anlamını bilmiyoruz. Fakat bilgi alışverişinde bulunduklarını tahmin ediyoruz” dedi.

Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu ise, su kaplumbağalarının dışardan gelen ses ve gürültüden çok çabuk etkilendiklerini gösteriyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
529 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.