logo

Kocasakal yeniden başkan seçildi

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, bugün yapılan seçimlerde yeniden başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun yeni başkanı ise seçimi 400 oy farkla kazanan Hakan Canduran oldu.

Ümit KocasakalÜmit Kocasakal yeniden İstanbul Barosu Başkanlığı’na seçildi.

Bugün Ankara ve dünyanın en büyük baroları arasında olan İstanbul Barosu’nda bugün seçim heyecanı vardı.

32 bin 200 avukat yeni başkanı seçmek için İstanbul Barosu’nun olağan genel kurulu Haliç Kongre Merkezi’nde oy kullandı.

Seçimde, İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Ümit Kocasakal,, Hukukun Üstünlüğü Platformu’nun adayı Abdullah Arar, Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu’nun eş başkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu’nun adayı Ali Rıza Kaplan ve Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Ayhan Erdoğan başkanlık için yarıştı.

Mevcut başkan Ümit Kocasakal, oyların yüzde 65.8’ini alarak yeniden başkanlığa seçildi.

ESKİ SAVCIYA PROTESTO
Ankara’da ise 11 bin 843 avukat baro seçimleri için sandık başına gitti. Yarışı 400 oy farkla Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Hakan Canduran kazandı.

Sandıkların kapanmasından hemen önce ise bir gerginlik yaşandı. Eski DGM savcılarından Nuh Mete Yüksel, bir grup avukat tarafından darp edildi.

Emekli olduktan sonra Ankara Barosuna kaydolan Yüksel, seçimlerde oy kullanmak üzere sabah saatlerinde genel kurulun yapıldığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine geldi. Bir grup avukatın protestosuyla karşılaşan Yüksel, oy kullanamadan fakülteden ayrıldı.

Yüksel, öğleden sonra, bu defa yanında çok sayıda sivil polisle tekrar fakülteye geldi ve oy kullandı.

Bu sırada bir grup avukat da Yüksel’in oy kullandığı sınıfın önünde toplanarak, “Avukat değil, işkencecisin”, “Katil avukat istemiyoruz”, “Polis defol” sloganları attı.

Yüksel, polisin yardımıyla fakültenin arka kapısından dışarı çıkarıldı. Bu sırada polisler ve protestocu avukatlar arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Bazı avukatlar, Yüksel’i avukatlığa kabul eden Ankara Barosu yöneticilerine de tepki gösterdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
565 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.