logo

Katliam sonrası 3 günlük yas

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Gazze’de 65 kişinin öldüğü Şucaiyye katliamının ardından ülkede 3 gün yas ilan etti. İsrail ordusu ise Gazze’deki çatışmalarda 13 askerin öldüğünü açıkladı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, Bahreyn’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Gazze’de 65 kişinin öldüğü ve 288 kişinin yaralandığı Şucaiyye katliamı sonrası 3 gün yas ilan etti.

Filistin hükümet binalarında ve yurt dışı temsilciliklerinde bayrakların 3 gün boyunca yarıya indirileceği belirtilen haberde Abbas’ın, “Uluslararası toplum, İsrail saldırılarını durdurmak ve ateşkes için acilen devreye girmeli” ifadelerine yer verildi.

2 SAATLİK ATEŞKESE BİLE UYMADI
İsrail ordusu bugün Gazze’nin Şucaiyye mahallesinde yaptığı katliamda en az 65 Filistinliyi öldürdü. İsrail, Gazze’de insani yardım için 2 saatlik ateşkes ilan etti. Ancak kısa süre sonra Hamas’ın ateşkesi bozduğunu ileri süren İsrail buna da uymadı.

İsrail’in Gazze’ye saldırısından bu yana yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı 400’ü geçerken, yaralı sayısı ise 2 bin 685’e ulaştı.

13 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ
İsrail ordusu ise dün ve bugün Gazze’deki Filistinli direniş gruplarıyla girilen çatışmalarda 13 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail ordusunun Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, özel birliklerden Golani Tugayı’nın, Gazze’de girdiği çatışmalarda 13 askerini kaybettiği belirtildi.

Devlet radyosunun haberinde ise bu sayının, Batı Şeria ve Gazze’de Filistinlilerle girilen çatışmalar tarihinde kaydedilen en yüksek rakam olduğu, 65 askerin de yaralandığı ifade edildi.

Böylelikle, İsrail’in geçen perşembe başlattığı kara saldırısında ölen askerlerinin sayısı 18’e yükseldi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, dün yaptığı açıklamada, 11 İsrail askerinin kurulan pusuda, 3’ünün de keskin nişancıların kurşunlarıyla öldürüldüğünü duyurmuş ancak İsrail ordusu 2 askerinin öldüğünü belirtmişti.

MEŞAL’DEN ARAP BİRLİĞİ’NE RET 
Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi’in Mısır’ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı Kahire davetini reddetti.

Hamas’a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Arabi, Meşal’i arayarak, Mısır’ın ateşkes girişimini görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret etmesini istedi.

Arabi’nin Meşal’i, Mısır’ın ateşkes girişimine onay vermesi için ikna etmeye çalıştığını ifade eden Filistinli kaynak, Meşal’in teklifi kabul etmediğini ve bunun Gazze Şeridi’ndeki direniş örgütlerinin ortak duruşu olduğunu kaydettiğini aktardı.

4 İSRAİL TANKI VURULDU 
Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail ordusuna ait 4 tankı vurduğu iddia edildi.

İsrail, 7 Temmuz’da “Koruyucu Hat” adıyla, yıllardır abluka altında tutuğu Gazze’ye başlattığı saldırıların ardından geçtiğimiz Perşembe akşamı da kara operasyonu başlattı. İsrail’in saldırısında ölen Filistinli sayısı da 430 oldu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
573 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.