logo

Karzai’den giderayak ABD’ye çok sert eleştiriler!

Karzai, ABD’nin ülkesinde kendi çıkarları için savaştığını, sözleri ile eylemlerinin uyuşmadığını söyledi

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai 13 yıl süren devlet başkanlığı görevinin sona ermesi dolayısıyla yaptığı açıklamada ABD ve Pakistan politikalarını eleştirdi.
Afgan basınında yer alan haberlere göre Karzai, iki ülke ile dostane ilişkileri güçlendirmek istediklerini fakat Pakistan’ın dış politikalarını kontrol etmeye çalıştığını ABD’nin ise sözleri ve eylemlerinin uyuşmadığını söyledi.

Afgan lider ABD’yi Afganistan’da barış için değil kendi çıkarları doğrultusunda savaştığı gerekçesiyle sert bir şekilde eleştirdi:
“Cumhurbaşkanlığı seçimi başlar başlamaz ülkede muhaliflerin saldırıları ülke genelinde tırmanmaya başladı. Güvenlik birliklerimizin raporuna göre tüm saldırılar yabancıların kışkırtması sonucu meydana gelmiştir.”

Karzai, Afganların yabancıların başlattığı savaşta hayatlarını kaybettiklerini ifade ederek kendi topraklarında başkalarının zulmüne maruz kaldıklarını kaydetti.
Hamid Karzai ülkede önce şiddetin en üst düzeye çıkarıldığını, ardından bunun yabancı askerlerin Afganistan’daki varlığını devam etmesi için bahane olarak kullanıldığını savundu.
Karzai, ülkesine destek veren Hindistan, Japonya ve Almanya’ya ise teşekkür etti. Konuşmasının sonunda Hamid Karzai ülkesini terk etmeyeceğini ve Afganistan’ın yeni hükümeti ile işbirliği niyetinde olduğunu söyledi. (Dünya Bülteni)

Etiketler: » » » » » »
Share
509 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.