logo

13 Aralık 2015

”Kararları sahada uygulama güçleri yok”

El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin lideri Muhammed Cülani, muhalefeti birleştirmek için Suudi Arabistan’da yapılan toplantıyı ‘komplo’ olarak nitelendirdi. Cülani, “Oraya katılan grupların sonuçları sahada uygulama güçleri yok” iddiasında bulundu.

Ebu Muhammed el Cülani-Nusra CephesiEl Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin lideri Ebu Muhammed el Cülani, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Her röportajında olduğu gibi yine yüzünü gizleyen Cülani, Riyad’da muhalifleri aynı çatı altında birleştirmek için düzenlenen konferansı eleştirdi. Cülani konferans için “vatana ve Suriye’de kanlarını feda eden gençlere ihanet olarak” nitelendirdi.

Nusra lideri, “Bu bir komplo, konferans değil. Bu tür toplantıları engellemek gerekiyor.” diye konuştu.

Riyad’daki konferanta Suriye rejimi ile müzakerelerin yapılmasına onay verilmiş ancak bu sürecin sonunda Beşar Esed’in devlet başkanlığından ayrılması şart koşulmuştu.

Cülani Riyad konferansına katılan grupların anlaşmaya rağmen bu sonuçları ‘sahada uygulama güçlerinin bulunmadığını’ savundu.

İç savaşta Rusya’nın hava saldırılarıyla rejime desteğini de yorumlayan Cülani, “Rusya buraya Esed rejimine arka çıkmak için değil, rejimi diriltmek için geldi. Çünkü rejim ve kurumları fiilen çöktü” diye konuştu.

El Kaide  bağlantısı ve Suriye’nin geleceğiyle ilgili soruları da yanıtlayan Cülani, El Kaide’nin farklı görevleri olan farklı gruplardan oluştuğunu belirtip, “Görevi Batı ile savaşmak olan gruplar var. Biz onlardan değiliz. El Kaide lideri (Eymen el Zevahiri) bize hakkın rehberliğinde İslami bir Suriye hükümeti kurulursa, o hükümetin bir parçası olmamızı söyledi” ifadesini aktardı.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
248 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET