logo

K.Kore’de bir ABD’li daha gözaltında

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’de bir Amerikan vatandaşının daha gözaltına alındığını doğruladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü yardımcısı Marie Harf, Kuzey Kore’de bir Amerikan vatandaşının daha gözaltına alındığını teyit etti.

ABD vatandaşının ismini paylaşmayan Harf, bu kişinin, Kuzey Kore’de gözaltına alınan üçüncü ABD’li olduğu bilgisini verdi.

ABD vatandaşlarının yurt dışında güvenliklerini sağlamanın kendilerinin önceliği olduğunu kaydeden Harf, hiçbir ABD vatandaşının Kuzey Kore’ye gitmemesine yönelik daha önce seyahat uyarısı yayınladıklarını hatırlattı.

Kuzey Kore’nin resmi KCNA ajansı haberinde, gözaltına alınan ABD vatandaşının ismini Jeffrey Edward Fowle olarak açıklamış, Fowle’un ülkeye 29 Nisan’da geldiğini ve tutarsız eylemlerde bulunduğunu iddia etmişti.

Kuzey Kore, Nisan ayında ülkeye turist vizesiyle giriş yaparken uygunsuz davranış sergilediği gerekçesiyle, Miller Matthew Todd adlı bir ABD vatandaşını gözaltına almıştı.

Kore’de ABD vatandaşı misyoner Kenneth Bae de 2012 yılının Kasım ayında gözaltına alınmış ve Kuzey Kore devletine karşı düşmanca eylemler suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Etiketler: » » » » » »
Share
537 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.