logo

İzmir’e bak, İstanbul-Ankara’da olacakları tahmin et!


Ali İhsan Karahasanoğlu
a.karahasanoglu@gmail.com

İzmir, yıllardır zaten CHP’nin elinde idi..

Belediye başkanlığına CHP “odun”u aday gösterse, seçileceği bir il..

Onun içindir ki, 31 Mart 2019 seçimlerinde AK Parti’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci, “Ben İzmir şarabını uluslararası marka yapmak istiyorum” sözleri ile İzmirlilere şirinlik yaptıysa da..

Kimse yüzüne bakmadı..

Yine CHP’nin aday gösterdiği bir isim, belediye başkanlığına seçildi..

Ancak 31 Mart’ta iki büyük ilimizde daha netice, CHP adayları lehine çıktı..

CHP’nin nasıl bir parti olduğunu uzun yıllar önceki deneyimlerinden hayal meyal hatırlayan İstanbul ve Ankaralılar, tercihlerini İzmir’de “odun”u gösterse seçtirecek partiden yana kullandılar..

Bu tercihin baskın çıkmasında, bizim dindar seçmenin bir kısmının kafasının karıştırılmasının da büyük katkısı oldu..

Şimdi geldiğimiz noktada..

İzmir’de gerçek yüzlerini çok daha kolay gösterebilecekleri için..

İzmir’e bakıp, İstanbul ve Ankara’da neler olabileceğini kestirebiliriz..

Neler oluyor İzmir’de?

Önceki gün itibariyle “üç istifa” haberi ile öğrendik..

Ülke yönetiminde tek başına iktidara gelmesine rağmen, AK Parti’ye “Demokrasilerde tek başına yönetim olmaz. Muhalefetin de sesini dinlemelisiniz. % 51 oy aldınız diye, her istediğinizi yapamazsınız” akılları veren CHP’liler, bu eleştirilerinin tam aksini, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki “Kadın Erkek Eşitliği Komisyonunu’nun ismini değiştirme”de hoyratça uyguladılar..

AK Partili meclis üyelerinin itirazlarını, “Zırtooo. Biz kimseyi dinlemeyiz. Biz çoğunluğuz. Bizi seçenleri bile dinlemeyiz” rahatlığı ile dinlememişler bile..

Dinlememişler ve “Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu”nun ismini ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” olarak değiştirmişler..

Ardından da bir logo çalışması yapıp..

Tahmin ettiğiniz gibi, görür görmez homoseksüelleri, gayleri, lezbiyenleri hatırlayacağınız renkleri, komisyonun logosuna koyuvermişler..

AK Partili üç bayan üye, gerekçelerini şöyle sıralamışlar:

“Toplumsal hassasiyetlerin, Türk milletinin manevi değer ve ahlak anlayışının hiçe sayıldığı bir uygulamanın, bir ayıbın parçası olamayız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, tüm Türkiye’de ‘Kadın Erkek Eşitliği’ adı altında hayata geçirilen komisyonun adını, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ olarak değiştirdi, şerh koyduk. Bu da yetmedi, baktık ki yine bizlere sormadan hazırlattığı logo, toplumsal hassasiyetlerde karşılığı olmayan, aile birliğini zedeleyici grupların kurumsal logoları ile aynı. Buna da itiraz ettik ve değişiklik istedik, ancak tüm çabalarımız havada kaldı. Soyer, bildiğini okudu ve İzmir’in dört bir yanını bu ayıpla donattı.”

Rezaleti gördük mü?

Gördük..

Haydi bunlar, AK Partililerin itirazları.

CHP’liler acaba ne demişler, diye merak ediyorsanız.

Onu da aktarayım.

Olayın faili Tunç beyefendi, meclis üyeleri ile muhatap bile olmuyor..

Hani birileri sürekli dillendiriyordu ya: “Bizim AK Partililerin de burnu büyüdü. Halk bir talepte bulunduğunda, karşısında muhatap yok. Bu kibir ne, bu enaniyet ne?” diyerek, artık Ak Parti’ye değil, CHP’ye kayacaklarını söyleyenler vardı ya..

İşte görüyoruz, halkın adamı diye tanıtılan Tunç Soyer, her haltı kendisi yediği halde, % 37 oy almış AK Partili meclis üyelerinin itirazlarına cevabı, Komisyon Başkanı CHP’li Av. Nilay Kökkılınç’a verdirtiyor:

“Renklerden korkmamak lazım. Türk aile yapısı ve manevi değerler eleştirileri haksızlık. Komisyonda boşalan yerler doldurulur, biz görevimizin başındayız.”

Ne kadar rahat, ne kadar özlü, ne kadar pervasızca bir cevap, değil mi?

Sanki o renklerin özellikle seçimi sözkonusu değilmiş.

Gelişigüzel bir benzerlik oluşmuş..

Bunu da abartmamak gerekirmiş gibi..

“Renklerden korkmamak lazım” diyor..

Nilay hanım, “Renklerden korkmayacaksınız” dese bile..

Siz bunu..

“Gaylerden lezbiyenlerden korkmayın” olarak anlamanız lazım..

Nilay hanımın yakınından birisi gay çıkarsa, lezbiyenliğe soyunursa, Nilay hanım hiç korkmuyor..

Siz de korkmayın..

Bunu söylemeye çalışıyorlar..

Hani sadece bunu söyleseler, yine “bireysel tercihleridir” diyeceğim ama..

İş onunla sınırlı kalmıyor.

Belediyenin resmi bir komisyonunun ismine olayı getirip, dayatmada bulunuyorlar.

“Kadın erkek eşitliği” yerine..

“Toplumsal cinsiyet eşitliği” ifadesini getiriyorlar..

Affedersiniz, “Kadın erkek eşitliği” denilince konuyu anlamıyor musunuz?

İfade net değil mi?

Kastedilen şey, tam ifade edilemiyor mu?

Yoo.

Çok net bir ifade..

Onu siliyorlar..

“Toplumsal cinsiyet eşitliği” diye, ne denildiği, ne kastedildiği belli olmayan, ama kendi kafalarında homoseksüelliği, gayliği, lezbiyenliği meşrulaştırma amaçlı operasyona imza atıyorlar..

Yetmiyor.. Komisyonun logosuna, aynı ahlaksızlığın renklerini taşıyorlar..

Çoğunluğu CHP’li de olsa, İzmir halkının da bu düşüncede olmadığına inanıyorum. Bu açıdan İzmirlilere de hakaret ediyorlar.. Sanki İzmirliler, belediyenin bir komisyonuna, “Gaylerin, lezbiyenlerin renklerinin taşınması operasyonu”na destek veriyorlarmış gibi bir algı oluşturuyorlar..

CHP’lileri de bir kenara bırakın..

İzmir’de İyi Partililer de, Tunç Soyer’i desteklediklerine göre, Meral ablamızın partisi de, bu logo ile gaylere lezbiyenlere destek vermiş oluyor..

Bir itirazlarını göremedik.

Vermiyorlarsa, itirazlarını duymak isteriz..

Yine de..

Kendi tercihleridir..

Meydanda kül bırakmayan yiğit İyi Partililer, “Kadın erkek eşitliği” ile yola çıkıp, “gay-lezbiyen renkleri”ne sıçramanın faturasını göğüsleyeceklerse, “kendiniz ettiniz, kendiniz buldunuz” der, geçeriz..

Ama dedim ya..

İzmir’in tabanı zaten, CHP’ye yatkın..

Ama bu tavırlar, bu söylemler, İstanbul ile Ankara seçmeni için ölümdür..

Yarın Ekrem İmamoğlu, benzer bir çalışmaya imza atarsa..

Ankara’da Mansur Yavaş, benzer bir operasyona imza atarsa..

Ben şimdiden hatırlatayım, İstanbullular, Ankaralılar, belediyenin kapısına dikilir..

Öyle 300-400 işten atılan emekçinin eylemine de benzemez, o gösteri..

Milletin manevi dinamiklerini ayaklar altına alacak bir operasyonu, Ekrem İmamoğlu, Milli Gazete ziyareti ile falan da gözlerden kaçıramaz..

“Bayramlarda veririm bir tam sayfa ilan.. Susarlar” diye geçiştiremez, Lut kavminin helak olmasına gerekçe olan fiili meşrulaştırma operasyonunu..

tv5’de gördük, o operasyonu..

Lut kavmine destek veren aday da boyunun ölçüsünü aldı, onu ekrana çıkaran programcı da..

Biz söyleyelim, “denemeyin” diyelim..

Gerisi onlara kalmış..

(YENİ AKİT)

Etiketler:
Share
148 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Düzmece aydın ile zoraki muhalefet kolkola

    14 Kasım 2019 YAZARLAR

    “Bir yığın yeteneksizin nasıl olup da ülkenizi, şirketinizi, fabrikanızı, mağazanızı, büronuzu avuçlarının içine aldıklarına şaştığı­nız oluyor mu?” sorusuna cevap arıyor. Dr. Laurance J.Peter. Cevabı şu: ken­di yeteneksizlik düzeyine erişen bir görevli, görevinin gereğini yerine getireceğine, kusursuz olarak ya­pabildiği bir dizi başka işlere girişir, asıl işini yapacağına sürekli hazırlıklarla oyalanmayı ter­cih eder. Örneğin yeteneksiz matema­tik öğretmeni öğrencilerine matematik öğreteceğine matematiğin öneminden bahseder.” (Peter İl­kesi, ...
  • Yönetim İslâmî değilse

    14 Kasım 2019 YAZARLAR

    Daha ziyade fıkıh ve kelam kitaplarında ve az sayıda siyaset, emval vb. konulara ait kitaplarda İslam devlet başkanı olabilmek için kişinin hangi nitelikleri taşıması gerektiği anlatılmış ve tartışılmıştır. Ehl-i sünnete göre Kurayş kabilesinden, müctehid derecesinde alim, vücutça sağlam, güzel ahlak sahibi olması ve bir şekilde ümmetin kendisine bey’at etmiş olmaları gerekiyor, ama evdeki hesap pazardakine uymuyor. Uymayınca da teker teker niteliklerden vazgeçiliyor, zaruret, fitnenin ve kargaşanın önlenmesi, ümmetin ve İslam vatanının koru...
  • 100 soruda ahiret!

    14 Kasım 2019 YAZARLAR

    Dün toprağa verilen Mümtaz Soysal’ın meşhur kitabıdır, “100 soruda Anayasa..” Ondan esinlenerek, “100 soruda ekonomi” başlığı ile. “100 soruda Milli Mücadele” başlığı ile.. “100 soruda Annelik-Babalık Rehberi” başlığı ile. “100 Soruda Vasiyetname” başlığı ile.. Ve daha nice “100 Soruda” diye başlayan kitaplar yazıldı.. Mümtaz Soysal’ın ölümü ve dün bir camide cenaze namazının kılınıp.. İslam mezarlığına defnedilmesi vesilesi ile.. Şimdi biz bir kitap önerisi daha yapalım: “100 Soruda Ahiret!” Siz, isterseniz “Ahire...
  • Netanyahu yine azdı

    14 Kasım 2019 YAZARLAR

    İşgal rejiminin başbakanı Benyamin Netanyahu’nun erken genel seçimleri tekrar etmesine ve siyonist kitlenin desteğini almak amacıyla Batı Yaka’yı İsrail’e ilhak edeceğine, bu bölgede yeni yahudi yerleşim merkezleri inşa edeceğine dair vaatlerde bulunmasına rağmen beklediği desteği alamadı. O yüzden işgal devletinin parlamentosu durumundaki Knesset’te, anlaşabileceği partileri bir araya getirmek suretiyle bile bir koalisyon hükümeti oluşturmaya yetecek sayıda sandalye kazanamadı. Bu durum işgal rejiminde yeniden bir hükümet krizi sorununun yaşan...